Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Sorunun çözümü damlama sulama

 Sorunun çözümü damlama sulama
 Sorunun çözümü damlama sulama Küçük Menderes
Bu içerik 614 kez okundu.

Küçük Menderes Havzası’ndaki sulama sorunlarına çözüm olması için yapılan Beydağ Barajı, sulama sezonu bitmeden boşaldı.

Beydağ Barajı’ndaki su seviyesinin minimum su kotuna gelmesi nedeniyle sulama 31 Temmuz tarihinde durduruldu. 12 bin 500 hektarlık alanı rahatlatan Beydağ Barajı, üreticilerine 10 Haziran 2019 itibariyle su vermeye başlamıştı.

“En kolay yol, sisteme bir an önce geçmektedir”

10 Haziran’da sulama kanallarına Beydağ Barajı’ndan su verilmesi ile birlikte sulama sezonu, 10 Ağustos’ta tamamlanacaktı. İki aylık dönemin barajda kışın biriken su miktarına göre belirlendiği de ifade edilmişti.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan çiftçi Atilla Eminoğlu, "Aslen Sivaslıyım. Hem çiftçilik hem de hayvancılık ile uğraşıyorum. Bilim insanlarının ve biz çiftçilerin de ortak görüşüyle dünyanın en güzel sulama sistemi damlama sulama sistemidir. Su, damla sulama sistemi dışında başka sistemler kullanıldığı sürece her türlü ziyan olur. Bunun yanı sıra zaman zaman işimiz gereği köy sokaklarından geçmek durumunda da kalıyorum. Bakıyorum, yollar hep su içinde. Bazı üreticiler, baraj suyunu tarlalarında bırakıp saatlerce dışarıda oluyor. Tarlalarını gözetlemiyor. Su, tarladan taşmış. Yolda gölet oluşturmuş. Bununla ilgilenen, bu duruma müdahale eden kimse yok. Bunun kontrolünü yetkililerin sağlaması lazım. Damlama sulama ile barajdaki suyun kullanımı da kontrol altına alınacak. 'Suyumuz ziyan olmasın, çevresindeki bitkiler ile hayvanlar canlı kalsın' deniliyorsa bunun en kolay yolu, bu sisteme bir an önce geçmektedir” dedi.

”Baraj suyunun %70'i ziyan oluyor”

Eminoğlu, "Türkiye’nin pek çok yerinde damlama sulama sistemi kullanılırken Küçük Menderes Havzası’nda baraj olduğu için baraj suyu salınıveriyor. O suyun yüzde yetmişi zaten ziyan oluyor. Beydağ Barajı’ndan akıtılan su için bana göre damlama sulama sistemine geçilirse bu bölgeye bu su ancak o şekilde yeter. Biraz da üreticilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Su, hor kullanıldığı için denetimin sıkılaşması lazım” şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Torbalı’dan  tanışma ziyaretleri
Büyük Torbalı’dan tanışma ziyaretleri
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı