Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Ürün ucuz ama kimse almıyor

Ürün ucuz ama kimse almıyor
Ürün ucuz ama kimse almıyor Küçük Menderes
Bu içerik 618 kez okundu.

Ödemiş Cumartesi Pazarı'nda sergi açan pazarcılar, kış aylarında fiyatların yüksek olmasına rağmen iş yapabildiklerini belirterek yaz aylarındaki satışlardan memnun olmadıklarını söylediler. Fiyatların ucuzlamasıyla zarar ettiklerinden şikayet eden pazarcılar, masraflarını karşılayamadıklarını belirtti. Pazarcılar, tarıma desteğin artmasını bekliyor.

"Her şey ucuz ama satılmıyor"

Cumartesi pazarında sergi açan İsmail Korkmaz, “Bu yaz çok kötü geçiyor. Her şey pahalı. Ekim dikimde yaptığımızın karşılığını alamıyoruz. Her şey ucuz, alan yok. Masraflar ağır, satış fiyatları düşük. Gübre, mazot hepsi pahalı. Gelir, gideri karşılamıyor. Bir traktörü dolduruyoruz mazotla 300-400 TL’ye, bir saatte bitiyor zaten. Bir yaz böyle geçtiğinde 15-20 bin TL mazot parası veriyoruz. Bizim kazancımız ne olacak? Zaten senede üç ay iş yapıyoruz. İlaçlar zaten çok pahalı. Atmadığın zaman olmuyor. Domatesler bu sene hastalıklı. Kışın her şey pahalıydı ama alınıyordu. Şu an aksine ucuz ancak satılmıyor” diye konuştu.

"Masraflarımı nasıl karşılayacağım?"

Yine sergi açan pazarcılardan Yahya Aydın, “Bu sezon biraz durgun geçiyor. Üreticilerin malı çıktı, fiyatlar baya düşük. Ödemiş’te ilk önce hayvancılık, daha sonra tarımdan gelir elde ediyoruz. Bu sene ikisi de kötü. Yemler pahalı. Millet de o yüzden fiyatlar düşük olsa da çok fazla bir şey alamıyor. Kışları domates 10 TL. Şimdi biz yetiştirdik 1 TL. Bu bile az ama tek istediğimiz satılması. 1 TL olmasına rağmen insanlar almıyorlar bile. Ben elimdeki malı satamadığım zaman masraflarımı nasıl karşılayacağım? Tarla icar parası, su parası vs. bunlar hep benim masraflarım."

Fiyatlara acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirten Sezer Kazan ise, “15 senedir burada pazarcıyım ama 15 senedir bir düzen, bir istikrar yok pazar yerinde. Fiyatlar kışları çok yüksek. Bu da bizim elimizden gelen bir şey değil. Şu anda da domates 1 TL ama satan yok. Bu işin çözülmesi lazım şu an. Bu kadar düşük fiyatla ne çiftçi kazanıyor ne de esnaf. Herkes zararda. Fiyatlar yüksekken el attılar, düşükken de el atılması lazım. Geçen sezon yine daha iyiydi. Fiyatlar, alanı da satanı da üzmüyordu ama şu an kimse kazanmıyor. Şu an, geçen sezona göre yarıdan daha fazla düşüş var kazançlarımıza göre. Müşteriler için fiyatlar çok iyi ama bu sefer de mahsuller ziyan oluyor. Normalde atılmayacak olan domatesler dahi salçaya gidiyor. Bu fiyatların biraz daha artması, insanların belini bükmez ama çiftçimizi ayağa kaldırır” dedi.

Hüseyin Burhan ise, “Yaz sezonunda bolluk var. Patlıcanda, biberde, fasulyede hep bolluk var. Bolluk olunca da fiyatlar biraz ucuz oluyor. Bizim açımızdan bakarsan karı düşük oluyor. Bu sene, geçtiğimiz yıllara göre durum çok kötü. Maliyetlerimizi karşılayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Ziraatçıya verilen destek yeterli değil"

Bir başka pazarcı Ayşe Gül de, “Fiyatlardan hiç memnun değilim. Ben hem yetiştiriciyim, hem de satıcıyım. Şu an domatesi, patlıcanı 1 TL’ye satıyoruz. Emeğimizin karşılığını zaten alamıyoruz ama mazotu, gübreyi, ilacı, işçi ücretleri hiç karşılanmıyor. Durum, daha da kötüye gidiyor. Pazarda insan çok ama alışveriş yok. Müşteri bir sebze alacak olduğunda yarımşar kilo alıyor. Bu durum sadece bizi değil, esnafı da etkiliyor. Ziraatçıya verdikleri destek yeterli değil. Bu; mazottan, gübreden, ilaçtan geçiyor. Tarım ilaçlarını atmak zorundayız ama çok pahalı. Mazot çok pahalı, onsuz hiçbir şey yapamıyoruz. Gübre de aynı şekilde, gübresiz diyen yalan söyler. Mecbur gübre atıyoruz çünkü tarlalar ekildikçe verimliliğini kaybediyor. İş imkanımız zaten ziraatçılık üzerine, başka gelir kaynağımız yok” dedi.

Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Torbalı’dan  tanışma ziyaretleri
Büyük Torbalı’dan tanışma ziyaretleri
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı