Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

40 derece sıcakta yevmiye mücadelesi

40 derece sıcakta yevmiye mücadelesi
40 derece sıcakta yevmiye mücadelesi Küçük Menderes
Bu içerik 706 kez okundu.
Advert

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’da kadınlar, 40 derece sıcakta 55 lira yevmiye kazanabilmek için gün boyu çapa yapıyor. Hayat şartlarının zorluğundan dolayı çalışıp aile ekonomisine katkı sağladıklarını belirten pamuk çapası işçileri, sıcaktan değil yevmiye fiyatlarının düşüklüğünden dert yanıyor. 
 

Aydın Ovası'ndaki pamuk tarlalarında oldukça zor şartlar altında hayat mücadelesi veren kadınlar, tükettikleri her şeye yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam gelirken yevmiye fiyatlarına sadece yüzde 10 zam geldiği için hayat şartlarının daha da zorlaştığını belirttiler. Sıcaklığın 45 dereceye kadar yükseldiği Aydın Ovası’nda pamuk çapalama yevmiyesi olarak geçen yıl 50, bu yıl da 55 TL aldıklarını, ekmeğin ise 1 liradan 1 lira 25 kuruşa yükseldiğini belirten işçiler, “Bize göre az mal sahibine göre fazla bir ücretle çalışmak zorundayız” diyerek verdikleri mücadeleyi dile getirdiler. 
 

Alıştıkları için zor gelmiyor

 

Kırsal Baltaköy’de sezon boyunca pamuk çapalayan kadınlar, aşırı sıcaklar nedeniyle sabah erkenden kalkıp tarlada mesaiye başlıyor. Hava şartları ne olursa olsun mesaiyi tamamlamadan işe bırakmayan kadınların ekmek mücadelesi görenleri şaşırtıyor. Artık bu zorlu hayata alıştıkları için kavurucu sıcak altında çalışmanın zor gelmediğini belirten kadınlar, önce sağlıklarına sonra da iş bulup çalıştıklarına şükrettiklerini belirterek iyi işi olanların bunun kıymetini bilmesini istediler. 

 

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı