Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Fiyatlar iyi ama...

Fiyatlar iyi ama...
Fiyatlar iyi ama... Küçük Menderes
Bu içerik 430 kez okundu.
Advert

Ödemiş Salı Pazarı'nda tezgah açan pazarcılar, bu sezondan umduğunu bulamadı. Kış sezonuna göre fiyatların çok iyi olduğunu belirten pazarcılar, yine de müşterilerin fiyatlardan memnun olmadığını söyledi.

Salı Pazarı esnafından Hayati Yayla, “Kışın fiyatlar çok yüksekti. Herhalde hava şartlarından, hayat şartlarından zayıf bir kış geçirdik. Yaz geldi, şu an fiyatlar çok normal. Pazarın neredeyse hepsi yerli ürün ama gözde büyüyen rakamlar var. Mesela domates tarlada 50 kuruş, pazarda en güzeli 1 TL. bu fiyata bile pahalı diyen var. Daha düşük fiyatlar olursa çiftçi tamamen ölür. Kendi müşterilerimiz durumun farkında. Hem bu fiyatlar hem de bu mahsuller özlenmişti. Kışın sera malı vardı, fiyatlar çok yüksekti. Kışın 8 TL’ye domates sattık. Şimdi müşteri, 8 TL’ye 10 gün yiyebilecek kadar domates alabiliyor” dedi.

"Her şey gayet ucuz"

Tüm pazarlarda fiyatların aynı olduğunu belirten Yayla, “Bu pazar ucuz, diğer pazar pahalı diyorlar. Öyle bir şey yok. Domatesin tonajı bugün 60 kuruş olsa en fazla 10 kuruş değişir ama biz pazarcılar yine 1 TL’ye satarız. 10 kuruş fazla aldığımızda biz bunu 25 kuruş fazla satamıyoruz. Her şey gayet ucuz” diye konuştu.

"Maliyet çok yüksek"

Bir başka pazar esnafı Mehmet Takıcı, “Bakliyat ürünleri satıyorum. Eskiden müşteri iki kilo pirinç alırdı, şimdi yarım kilo alıp gidiyor. Bizde kış sezonu daha hareketli olur ama yine de müşterilerimiz az idi. İşimizin maliyetleri çok yüksek. Sıfırdan bu işe başlayacak olan birisi için çok zor. Bizim birazcık gelirimiz olduğu için devam edebiliyoruz. Bugün bulguru 4 TL’ye satıyoruz, yarın 3.80-4 TL arasında bir fiyata alıyoruz. Müşteriler de bu durumu anlayamıyor” ifadelerini kullandı.

 

Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı