Advert
Advert

İneklerin mera mutluluğu

İneklerin mera mutluluğu
İneklerin mera mutluluğu Küçük Menderes
Bu içerik 940 kez okundu.
Advert

Aydın’da giderek yok olan meralar, hayvancılığı zorlaştırırken merasını koruyan köylerde hayvancılık, en karlı işlerden biri oldu. Merası olmayan köylerde yem fiyatları karşısında çiftçiler, zor anlar yaşarken merası olan köylerde inekler ise yılın büyük bir kısmında evlere sadece sütlerini sağdırmak ve buzağılarını emzirmek için uğruyor. 
 

Efeler ilçesine bağlı kırsal Gödrenli Mahallesi’nde sabah ve akşamları sokaklar, meraya gidip gelen ineklerle dolup taşıyor. Kendiliklerinden ahırdan çıkıp meraya giden ve karınlarını doyurduktan sonra da meradan kendi ahırlarına dönen inekler, ilginç görüntüler oluşturuyor. Evdeki buzağılarını emzirip sütleri sağıldıktan sonra tekrar meraya dönen ineklerin çobana ihtiyaç duyulmaksızın meraya gidip geldiklerini belirten köy sakinlerinden Ahmet Dikmen, “Mera sayesinde bizim köyümüzde hayvancılık daha rahat. Meralar korunamadığı için birçok köyde hayvancılık bitme noktasına geldi. Ancak bizim köy, bu konuda şanslı. İneklerimiz de kendiliğinden gidip gelmeye alışık olduğu için Gödrenli köyünün çiftçileri diğer köylere rağmen daha şanslı” diye konuştu. 
 

“Meraya gidip gelen inekler

daha mutlu oluyor” 
 

Hayvanların da insanlar gibi gezip dolaşmaktan mutlu olduğunu bu nedenle mera imkanı olan ineklerin daha mutlu olduğunu belirten Veteriner Hekim Kenan Erdoğan, “Yok olan meralar, yetiştiriciye ek bir maddi külfet getirdiği gibi ineklerin sağlık durumunu da olumsuz etkilemeye başladı. Ahır ve besihanelerde her ne kadar yürüyüş yolu olsa da meralarda yürüyüp otlayan inekler hem daha mutlu hem de sağlıklı oluyor” dedi. 

 

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”