Advert
Advert

Doğru kilo verenin fiziksel gücü artıyor

Doğru kilo verenin fiziksel gücü artıyor
Doğru kilo verenin fiziksel gücü artıyor Küçük Menderes
Bu içerik 312 kez okundu.
Advert

Obezite ameliyatlarının ardından kişiye özel beslenme programına uyan hastalarda uymayanlara oranla daha olumlu sonuçlar kaydettiklerini söyleyen Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, "Ameliyat bir sonuç değil, aslında bir başlangıç" dedi. 
 

Ameliyatla kişiye destek olduklarını ifade eden Ergenç, "Ameliyat sonrasında gerekenleri doğru bir şekilde uygulamak, sağlıklı yaşama geçmek tamamen ameliyatı olan kişinin elinde. Ameliyatı sonrasında uzman doktorun programlarına uyan istekli hastalar ile programlara uymayan hastalar arasındaki farkı çok net bir şekilde fark edebiliyoruz" diye konuştu. Proteinden zengin beslenmenin önemine dikkat çeken Ergenç, "Kilo verirken kas kayıplarının olmaması için spor ve egzersizin de düzenli yapılması gerekiyor" diye ekledi. 
 

Çok daha hızlı hareket

 

Doktoru tarafından verilen programa uyarak ameliyat sonrasındaki fiziksel aktivitelerine dikkat eden ve sporunu aksatmayan hastaların fiziksel güçlerinde de artış yaşandığına değinen Op. Dr. Ergenç, "Kişi obezken zorlandığı birçok fiziksel aktiviteyi ameliyatın ardından çok daha iyi ve hızlı yapmaya başlıyor. Bu durum, azalan kiloyla orantılı ve fiziksel hareketin artmasıyla bağlantılı. Ayrıca kişilerde el kavrama gücü ve dayanıklılığı, yürüme ve yüzmedeki hızın değişimi ve diğer birçok fiziksel fonksiyon değişimi gözlemleniyor" ifadelerine yer verdi. 
 

Protein zenginliği mühim

 

Proteinden zengin beslenme hakkında bilgi veren Ergenç, şöyle devam etti: "Hastalar; kırmızı et, tavuk, balık, hindi, süt, yoğurt, ayran, kuru baklagiller gibi ürün tüketerek proteinden zengin beslenebilirler. Bu beslenme şekli sporla desteklenirse kas kayıpları en aza indirgenir." 

 

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”