Advert
Advert

Dana Bayramı coşkusu Konak’ta yaşandı

Dana Bayramı coşkusu Konak’ta yaşandı
Dana Bayramı coşkusu Konak’ta yaşandı Küçük Menderes
Bu içerik 363 kez okundu.

Afro Türkleri’nin bir ritüeli olan ve önceki yıllarda Bayındır ve Torbalı’nın mahallelerinde de gerçekleştirilen Dana Bayramı kutlamalarına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Konak ev sahipliği yaptı.. 13. kez düzenlenen Dana Bayramı etkinlikleri coşkulu geçti.

Konak Belediyesi’nin Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte Afrika kökenli İzmirlilerin kültürlerini yaşatmak, tanıtmak amacıyla düzenlediği  13. Uluslararası Dana Bayramı için Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde fotoğraf sergisi, panel, slayt gösterisi, müzik dinletisi ve zeybek gösterisi düzenlendi. Ardından İzmirlilerin yoğun katılımıyla Kıbrıs Şehitleri’nde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

 

KUTLAMALAR BAYINDIR’DAN KONAK’A TAŞINDI

Önceki yıllarda Bayındır’ın ev sahipliğinde düzenlenen bayram etkinlikleri İzmir’e taşınırken 13. Dana Bayramı için düzenlenen korteje, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, etkinliğe yurtiçi ve dışından gelen konuklar ile çok sayıda İzmirli katıldı. Kıbrıs Şehitleri ÖSYM önünden başlayan kortej yürüyüşe İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Kortej Afrotürk ritim ve dans grubunun coşkulu ezgileri ve dansları eşliğinde İzmirlileri selamlayarak sevinç Pastanesi önüne kadar yürüdü. Kortej sonunda ise Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Melis Sökmen’in mini konseri geceye son noktayı koydu.

Melis Sökmen konseri öncesinde konuşan Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şakir Doğuluer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'a desteklerinden ötürü teşekkür etti.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e de etkinliğe katılımından dolayı teşekkür eden Doğuluer, "Bu mutlu günümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Bizim için, İzmir için ve Türkiye için önemli olan derneğimiz uluslararası bir dernek oldu, bundan sonra daha da büyüyecek. Kültürel olarak, tarih olarak geri dönecek. Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum" diyerek sahneye kendisi de Afrotürk olan sanatçı Melis Sökmen'i davet etti.

 

BAŞKANLAR DANS ETTİLER

Sökmen, İzmir'de olmaktan ve tarihlerinin bir parçası olan Dana Bayramı'nı kutluyor olmaktan ötürü mutlu olduğunu belirterek, "İzmir'de olmaktan büyük keyifle burada oluyorum. 13'üncüsünü kutladığımız bayramımız daim olsun. Renklerin bir arada olması ülkemizi her zaman daha güçlü tutuyor" diyerek Tunç Soyer ve Abdül Batur'a teşekkür ederek görevlerinde başarılar diledi. Sökmen gecenin ilerleyen saatlerine kadar sevine yerli ve yabancı caz şarkılarıyla etkinliğe renk kattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Melis Sökmen’inin birbirinden enerjik şarkılarına dans ederek karşılık verdiler. Keyifli görüntüleri ortaya çıkan başkanların dansını izleyenlerde alkışlarıyla destek verdiler.

 

DOLU DOLU GEÇTİ

Dana Bayramı, kutlamaları Belçikalı yazar ve fotoğraf sanatçısı Caroline Alida Van Poucke’nin fotoğraflarından oluşan ‘Ruhun Şifacıları’ adlı fotoğraf sergisi ile başladı. Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu Fuayesi’nde gerçekleştirilen sergini açılışının ardından ‘Afrika Kültürü ve Mirası’ başlıklı bir panel düzenlendi. İzmirli Afro Türklerden Avukat Orhan Çetinbilek’in moderatörlüğünü üstlendiği panelde Belçikalı yazar ve fotoğraf sanatçısı Caroline Alida Van Poucke, ‘Fotoğrafların Dilinden Afrika’, Amerikalı Tarihçi Prof. Dr. Nikki Brown, Almina Kütük ve Uğur Yılmaz ‘Afro Türklerle Sözlü Tarih Çalışması’, araştırmacı-yazar Mustafa Üzel Anadolu’da Zar/Bori Ayinleri ve Dana Bayramı’, tarihçi Fatma Gül Kırcı da ‘Dana Bayramı’ ile ilgili bilgiler paylaştılar. İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik Beyhan Türkkollu’nun ‘Afro-Türklere Dair’ konulu slayt gösterisi ile devam etti. Afro-Türk Perküsyon Gurubu'nun müzik dinletisi ve Zeybek gösterisi ise etkinliğe büyük renk kattı. ‘Koca Arap Zeybeği’ olarak halk oyunları literatüre girmiş olan Zeybek gösterisi konuklar tarafından da büyük beğeni topladı.

 

DANA BAYRAMI’NIN TARİHİ

Dana Bayramı, 19. yüzyılda Afrika kıtasının farklı bölgelerinden Osmanlı’ya köle olarak getirilen Afrikalılarla birlikte İzmir kent kültüründe yerini aldı.

Özgürlüklerine kavuştuktan sonra İzmir’de yaşamlarını sürdüren Afrika asıllı hemşehrilerimiz, topraklarında, yağmur mevsimi öncesi düzenlenen bereket şenliklerini, İzmir’de ‘Dana Bayramı’ adıyla kutlanmaya başlıyor. Kadim Afrika halklarının (Nijer-Yoruba) en eski kültürel miraslarından biri olan Dana Bayramı, İzmir'e ve Afrika kökenlilere ait bir kültür değeridir. Yalnızca İzmirli siyahlara özgü bir kültürel pratik olan bayramdır.

Bu etkinlikler Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarına kadar da sürdürülüyor. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanuna dayanılarak yasaklanan ama özellikle Torbalı çevresindeki köylerde 1950’lere kadar gizlice kutlanan Dana Bayramı 2006 yılında Afrikalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurulmasıyla birlikte ‘Bahar Şenliği Etkinlikleri’ olarak 2007 yılında yeniden canlandırılmaya başlandı. O dönem üç hafta süren bayramda bir dana kurban ediliyor. Ancak günümüzde iki gün süren etkinliklerde artık kurban da kesilmiyor. Bayram, zamanla uluslararası bir nitelik kazandı.

 

ÜÇ CUMA SÜRÜYOR

Dana Bayramı’nın en önemli ögelerinden olan Godya’lar, topluluğun doğal liderleridir. Şifacı özelliklere sahip bu yaşlı ve bilge kadınlar, parçalanmış aileleri birleştirir, kimsesiz çocuklara sahip çıkar, yoksullara yardımcı olur ve hastaları iyileştirirlermiş.

Üç Cuma devam eden etkinliklerden bir hafta öncesinde Godya’lar, kar beyazı elbiselerinin üzerine bellerine kadar gelen peştamalları bağlayıp, başlarında beyaz örtüleri, ayaklarında nalınları ile dolaşıp yardım toplarlardı. Birinci Cuma ‘Dellal’, ikinci Cuma ‘Peştamal’ ve son Cuma ‘Dana Bayramı’ olarak bilinirdi. Toplanan yardımların bir kısmı ile alınan dana, sokaklarda dolaştırıldıktan sonra Kadifekale eteklerinde bulunan Yusuf Dede Tekkesi’nde kesilirdi. Etlerle birlikte ‘Dana Bayramı’ mevkiine gidilip, kazanlarda yemekler pişirilip, oyunlar başlardı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret