Advert
Advert

İzmir’e 3000 minik “Su Elçisi”

İzmir’e 3000 minik “Su Elçisi”
İzmir’e 3000 minik “Su Elçisi” Küçük Menderes
Bu içerik 229 kez okundu.

Su kaynaklarını koruma ve su kullanım bilincinin erken yaşlardan itibaren kazanılması için ilkokullarda başlatılan Su Elçileri Projesi kapsamında İzmirli 3 bin öğrenci gönüllü su elçisi oldu. İzmir Valisi’nin davetlisi olarak kente gelen Su Elçileri Proje Koordinatör Özgür Aydıncık 19 okulda seminer verdi. Miniklere suyu doğru ve etkin kullanmanın önemini anlattı.

 

19 OKULDA 3000 ÖĞRENCİ İLE BULUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT Genel Müdürlüğü ortaklığında 2017 yılında AB Fonları ile başlatılıp sonuçlandırılan Su Elçileri Projesi İzmir Valiliği’nin davetlisi olarak kente geldi. 20-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İzmir merkez ve taşra ilçelerinde öğrencilere 19 seminer verildi. Suyu doğru ve etkin kullanmanın önemi anlatıldı

İzmir’de 19 okulda 3000 öğrenci ve 200 öğretmenlerin katıldığı etkinliklerde Su Elçileri Projeleri Koordinatörü ve Su Elçileri Derneği Başkanı Özgür Aydıncak Su Elçileri Animasyon karakteri Mandalina ile birlikte çocuklarla bir araya geldi.

 

KAYA’DAN TEŞEKKÜR PLAKETİ

Güzelyalı Ortaokulu’ndaki 18. Toplantıya DSİ 2. Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Kaya ve Destek Hizmetler Şube Müdürü Salih Solak da katılırken, Kaya Aydıncak’a yeni nesillerde su kullanımı bilincinin oluşturulmasına verdiği katkıdan dolayı teşekkür plaketi verdi.

Yaklaşık olarak 1 saat süren sunumda miniklere; su tasarrufu, su yapıları ve barajların görevleri ve önemi, dünyada ki su durumu, sulama kanalları ve barajlarda ki yüzmenin tehlikesi, tarımda çok su tüketen vahşi sulama yöntemleri  yerine yağmurlama ve damlama sulama sistemlerinin kullanımı ve üretiminde 2400 litre su harcanan hamburger gibi çarpıcı örneklerle anlatılıyor. Su Elçileri Projesi şu ana kadar Türkiye genelinde 21 ilde yaklaşık olarak 26 bin öğrenciye ulaştı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret