Advert
Advert

Bozdağ’ı etkileyecek ihale için iptal kararı!

GEREKÇE: PROJE DEĞİŞİKLİĞİ

Bozdağ’ı etkileyecek ihale için iptal kararı!
Bozdağ’ı etkileyecek ihale için iptal kararı! Küçük Menderes
Bu içerik 1338 kez okundu.

Ödemiş’te çığ tehlikesi nedeniyle uzun süredir kapalı olan Bozdağ Kayak Merkezi’ni yeniden canlandıracak çığ kontrolü projesinin 25 Haziran’daki ihalesi iptal edildi. İptal kararına gerekçe olarak projede yaklaşık maliyeti etkileyecek değişikliklerin olması gösterildi.

80 kişilik konaklama tesisi, 2 teleski, 1 telesiyej, 3 kayak pisti, kafeterya ve restoranı ile kayak ekipmanı kiralama odası ile 1997 yılında hizmete açılsa da çığ olayları nedeniyle randımanlı hizmet veremeyen Bozdağ Kayak Merkezi için umut verici bir gelişme olan çığ kontrol projesi gecikecek.

Gazetemizin 1 Haziran tarihli sayısında “Beklenen haber geldi” manşetiyle duyurduğu Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bozdağ Kayak Merkezi Çığ Önleme Projesi ile ilgili 25 Haziran’da düzenlenmesi planladığı ihale iptal edildi.

 

31 MAYIS’TA İLAN EDİLMİŞTİ

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü iptal kararını 13 Haziran’da alırken ihale iptaline gerekçe olarak ise “Yaklaşık maliyeti etkileyecek proje değişikliklerinin tespiti” gösterildi.

Bütünşehir Yasası ile İzmir İl Özel İdaresi’nden Orman Bölge Müdürlüğü’ne devredilen tesisin kış turizmi ile bölgeye hareket getirmesi için umut ışığı olan çığ önleme projesinin 31 Mayıs’ta ilan edilen ihalesi 2 adet rüzgar perdesi, 1 adet kar köprüsü ve 1 adet rüzgar perdesi kazı ve dolgusuna ait yapım işlerini kapsıyordu.

Geçtiğimiz kış basında da geniş şekilde yer alan Bozdağ Kayak Merkezi ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplam maliyeti 18,5 milyon lira olan çığ önleme projesi hazırlattığı, 1 milyon liralık kısmını İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsis ettiği belirtilmişti. Ahşap bariyerler yerine, 100 yıl ömrü olan, çeşitli uzunluklardaki 9 sıra halinde, 4'er metre yüksekliğinde çelik setler ve zirve yakınlarına kurulacak rüzgar perdeleri ile Bozdağ’da çığ kabusunun sona erdirilmesi hedefleniyor.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret