Advert
Advert

Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı

Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 273 kez okundu.

TV9 İzmir ekranlarında gerçekleştirilen Babalar Günü Özel Yayını’na katılan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Bademli modelini ve yeni neslin kooperatifçilikle tanışması için attıkları adımları izleyicilerle paylaştı.

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, TV9 İzmir ekranlarındaki Babalar Günü Özel Yayını’nda Halil Yörük’ün sorularını yanıtlandırdı. Bilgi, 48 yıldır Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi içerisinde yer aldığını ve bölge üreticisi için çalışmalar yürütme gayretinde olduğunu belirterek, kooperatifte bir aile havası içerisinde çalıştıklarını dile getirdi. Bilgi, “Bizleri izleyen tüm hemşehrilerimizin Babalar Günü’nü kutluyorum”  dedi.

 

İLK İHRACAT 35 YIL ÖNCE YAPILDI

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Bademli ve çevresinde meyve fidancılığının gelişimi için hayata geçirdiği çalışmalar hakkında bilgiler veren Bilgi, “Meyve fidanlarımızı daha çok çeşitte, daha kaliteli ve standarda uygun şekilde üretmeye başladık. Kooperatifin en büyük amaçlarından ve hayata geçirdiği çalışmalardan bir tanesi bu meyvecilik ve meyve fidancılığının öne çıkarmak oldu” dedi. Bilgi, 1984 yılında Suriye’ye gerçekleştirilen dev ihracat ile Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin dünyaya açıldığını anlattı.

 

GELECEĞİN KOOPERATİFÇİLERİ YETİŞTİRİLECEK

Türkiye’de Bademli modelini örnek almak isteyen tüm kooperatiflere destek vermeye hazır olduklarını da hatırlatan Bilgi, ayrıca geleceğin kooperatifçilerini yetiştirmek üzere Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi ile ortak bir çalışma olduklarını söyledi.

Bu protokolün örnek bir çalışma olacağına inandığını söyleyen Bilgi, “Gelişmiş ülkelerde tarımla ilgili üretimlerin %90’ı kooperatifler kanalıyla oluyor. Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa, İspanya’ya bakın tarımsal üretimleri kooperatifler yapıyor. Kooperatif daha kaliteli, daha çok üretip onu da eşit şekilde paylaşmaktır. Benim küçüklüğümde kooperatifçilik kolu vardı, kooperatif vardı onun satış yeri vardı. Ben kooperatif kelimesi ile orada tanıştım. Dolayısıyla insanların kooperatifçiliği tanıması, önemini kavraması için lise düzeyindeki çocuklarımızın okuldan arta kalan boş zamanlarını değerlendirmesi amacıyla Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi bir protokol hazırladık. İnşallah başarırız. Ben bu eğitimle gelen çocukları istihdam etmeye hazırım” dedi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret