Advert
Advert

Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm

ERİŞ: “SUYUMUZUN HER DAMLASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm Küçük Menderes
Bu içerik 2627 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi, işletmesini gerçekleştirdiği Bademli Barajı’nda örnek bir uygulama başlattı. Üreticinin tükettiği su kadar sulama bedeli ödediği, karta yüklenen bakiye ile sulama yaptığı sayaçlı-kartlı akıllı sistem Bademli Barajı sulama sahasında hayata geçirildi.

Kullanılan su miktarının ölçülmesini sağlayan, ürün türü ve arazi büyüklüğüne göre su veren ve tahsilatı kolaylaştıran otomatik sisteme geçen Ödemiş Belediyesi ilk uygulamayı da yaklaşık 20 üreticinin yararlandığı bir hidrantta gerçekleştirdi.

 

HİDRANTLARA SAYAÇ TAKILARAK KARTLAR DAĞITILIYOR

Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, belediye meclis üyesi ve Adagüme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Turan ve Muhtarlık İşleri Müdürü Şerif Şen ve belediye çalışanlarının katıldığı ilk uygulamada üreticilere, sayaçlı-kartlı akıllı sulama sisteminin çalışma şekli anlatıldı. Bölgede hidrantlara sayaç takılmaya, üreticilere bu sayaçları çalıştıracak akıllı kartların dağıtımına ve eğitim çalışmalarına devam edileceği belirtildi.

 

“SUYUMUZU VE TOPRAĞIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, hem üretici için kolaylık olan hem de suyun tasarruflu ve ölçülü kullanımını sağlayan bu yeni sistemle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Su kaynaklarımız maalesef giderek kısıtlı hale geliyor. Kurak geçen mevsimlerle birlikte bölgemizdeki barajlarda da su miktarının kısıtlı olduğunu, sulama sezonlarının eldeki su miktarına göre kısa tutulduğunu görüyoruz. DSİ’nin rasat çalışmalarına göre 2008 yılında Küçük Menderes Ovası’ndaki kuyuların yeraltı su seviyeleri 40 metre civarındayken 2018 yılında ise yaklaşık yeraltı su seviyelerinin 90-100 metrelere düştüğü günlere geldik. Bu noktada suyumuzun her damlasını en iyi şekilde değerlendirmek, bilinçli sulama ile bereketi artırırken altından değerli topraklarımızı da korumak zorundayız.

Bölgemizde sulama projelerinin hedefine ulaşması, su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilip tarlalarda berekete dönüşmesi en büyük temennimiz. Yıllarca elektrik maliyetleriyle üreticimizin sırtına yük olan sulamanın daha ucuza yapılması ile üreticimizin daha üretirken kazanması giderek zorlaşan koşullar karşısında çok önemli. Geçmişte bugünleri öngörerek kentimizdeki siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Beydağ Sulama Projesi’nin hayata geçirilmesi için düzenlediğimiz mitingler ve Ankara temasları ile üreticimizin sesini duyurmaya çalışmış, suyun bölgemizdeki üretimin sürekliliği için “olmazsa olmaz” olduğunu anlatmıştık.

 

“ÖNCÜ VE ÖRNEK ÇALIŞMA”

Geleceği su kaynakları ve sağlıklı gıdaya erişebilmenin şekillendireceğini düşünürsek yılda üç ürün alınabilen dünyadaki tek ovada hem suyumuza, hem de toprağımıza en iyi şekilde sahip çıkma konusunda yerel yönetim olarak biz de öncü çalışmalarla üreticimize örnek olma anlamında önemli bir sorumluluk taşıyoruz.

Dev sulama yatırımlarına rağmen bilinçsiz sulama ile suların öylece akıp gittiği, toprağın verimli tabakasının sürüklendiği kaynaklarımızın heba olduğu örnekleri maalesef Harran Ovası gibi örneklerle yaşadık. Bu durumun bölgemizde yaşanmaması adına biz de sorumluluk sahamızda bulunan Bademli Sulaması’nda sayaçlı-kartlı akıllı sulama sistemine geçilmesi için çalışma başlattık. Hem suyun ölçülebilir olması, üreticinin tükettiği su kadar ücret vermesi, ürün cinsine ve arazi büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan miktarda su verildikten sonra sistemin otomatik kapanması yönüyle suyun her damlasına sahip çıkan bir proje.

 

“TASARRUFLU VE KONTROL EDİLEBİLİR BİR SİSTEM”

Su kaynaklarımızı ve toprağımızı koruyan; adil, tasarruflu ve kontrol edilebilir bir sistem ile üreticimiz önceden kontör yüklettiği kartını okutup bu bakiyeye göre sulamasını gerçekleştirecek. Sulama ücretlerinin tahsilatında da büyük kolaylık sağlayan bu sistem konusunda Ege Bölgemizdeki çeşitli örnekleri de inceledik. Küçük Menderes Sulama Birliği’nin de bu konuda önemli çabaları olmuştu. Bu çabalar ve tecrübeleri de değerlendirerek yine tüm havzamıza örnek olması açısından öncü bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Böylelikle yılın dört mevsimi üretim olan bölgemizde barajdaki suyun daha tasarruflu kullanılmasını ve sulama dönemlerinin daha uzun tutulabilmesini de hedefliyoruz.

Bu çalışmayla ilgili Bademli, Ovakent ve Konaklı ve civar mahallelerimizde sulama sahasındaki üreticilerimizle görüşüp bilgilendirmeler de yapacağız. Her hidrantta yer alacak sayaçlara ve yararlanan üretici sayısına göre akıllı kart temin edilecek ve planlaması yapılacak.

Elbette bu noktada merkezi hükümetin de bölgemizde gerçekleştirdiği sulama yatırımlarının daha verimli olabilmesi için damlama ve yağmurlama gibi modern sulama sistemleri konusunda üreticilerimizi desteklemesi, kolaylıkların sağlanması da acil şekilde üzerinde durulması gereken noktalar arasında yer alıyor”

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret