Advert
Advert

EKER, ÜNLÜ ŞAİRİN ÖDEMİŞ GÜNLERİNİ ANLATTI

“O şiire bir de bu odadan bakalım!”

EKER, ÜNLÜ ŞAİRİN ÖDEMİŞ GÜNLERİNİ ANLATTI
EKER, ÜNLÜ ŞAİRİN ÖDEMİŞ GÜNLERİNİ ANLATTI Küçük Menderes
Bu içerik 727 kez okundu.
Advert

Ödemişli yerel tarih gönüllüsü Zeki Eker, ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek’in İş Bankası’nda müfettiş olarak çalışırken Ödemiş’e geldiği sırada kaldığı Yıldız Otel’inden esinlenerek yazdığı şiiri “Otel Odaları’nın Arap harfleri ile yazılmış orijinalini buldu. Eker, Ödemiş ve çevresinin bir tarih ve kültür hazinesine sahip olduğunu yeni nesillerin de bu hazineyi tanıması gerektiğini söyledi.

Ödemiş’te evindeki dev kitaplığı ve yaptığı araştırmalarla tanınan Zeki Eker, bu kez şair Necip Fazıl Kısakürek’in Ödemiş’te Yıldız Otel’inde kaldığı odadan esinlenerek yazdığı belirtilen “Otel Odaları” şiirinin Arap harfleri ile yazılmış orijinalini paylaştı. Şiirin orijinalini bir de Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde Necip Fazıl’ın yanı sıra Adnan Menderes, Safiye Ayla ve Zeki Müren’in de konakladığı anı odasında okuyan Eker, ünlü şairin 9 yıl süren İş Bankası müfettişliğinin dışında da 1970’li yıllarda Ödemiş’e gelerek konferans verdiğini hatırlattı.

 

“OTEL ODALARI ŞİİRİ BURADAN ESİNLENİLMİŞ”

Bölge tarihine dair araştırmalarına devam ettiğini söyleyen Eker, “Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in bu şiirini Prof. Dr. Hayati Develi’nin kitabında Arap harfleri ile yazılmış olarak görünce büyük heyecan yaşadım ve mutluluk duydum. Bu şiirin Ödemiş’in ünlü Yıldız Oteli’nden esinlenerek yazıldığını biliyordum. Ödemiş’i yansıttığını düşündüğümüz bu şiir Türk Edebiyatı’nın bilinen eserlerinden birisidir. Aslında yaşadığımız bölge de yetiştirdiği önemli isimler ve köklü geçmişiyle bir tarih ve kültür hazinesidir. Ben kendi imkanlarım dahilinde bu noktada nesiller arası kopukluğun giderilmesine çalışıyorum. Yeni nesiller de yaşadıkları çevreyi bilsin tanısın, öğrensin, onlar da yarınlarına aktarsın istiyorum. Böyle bir eserle de karşılaşınca Ödemiş Belediyemizin önemli bir hizmeti olan Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde üstadın ve birbirinden önemli kişilerin kaldığı odayı görmek istedim. Şiirin dizelerine bir de bu odanın gözünden bakmış oldum. Herkese de ‘Otel Odaları’ şiirinin dizelerine bu odadan bakmayı tavsiye ederim. Böyle bir hazinenin ÖYKAM’da yaşatılması çok önemli. Gençlerimiz de bol bol okusunlar ve ÖYKAM gibi müzelerimizi ziyaret etsinler” dedi.

 

“KISAKÜREK İLE SARAÇOĞLU AKRABA”

Necip Fazıl Kısakürek’in, Ödemişli Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile akraba olduğunu da söyleyen Eker, “Üstad, İş Bankası’ndan ayrıldıktan sonra 1940’lı yıllarda Büyük Doğu dergisini çıkarmaya başladı. Ben de bu dergiyi yakından takip ederdim. Necip Fazıl, kim olursa olsun lafını sakınmaz, eleştirisini yapardı. Döneminin kalem ve dava adamıydı. Ziyaretine gidenler anlatırdı ki; konuklarına önce çevredeki izmaritleri toplatırmış. Bunun da nedeni kendisini ziyaret edenlerin kibirli kimseler olmamasına dikkat etmesiymiş. Ödemiş’e İş Bankası görevi için geldiğinde o zaman Yıldız Oteli’nin çevresinde bulunan bir meczubun ‘Beykozlu Ahmet adam olamadı’ diye bağırdığı da anıları arasında yer alır. 1970’li yıllarda bir konferans için Ödemiş’e geldiğinde bizlerle paylaşmıştı.

Ayrıca Üstad, eşinin Başbakan Şükrü Saraçoğlu’nun eşi ile akraba olduğunu yine bizlere burada anlatmıştı. Ödemiş’in yanı sıra Tire’de de o dönem konferans vermişti” dedi.

Başar Uçar

 

OTEL ODALARI

Bir merhamettir yanan, daracık odaların 
İsli lambalarında, isli lambalarında.

 

Gelip geçen her yüzden gizli bir akis kalmış, 
Küflü aynalarında, küflü aynalarında.

 

Atılan elbiseler, boğazlanmış bir adam, 
Kırık masalarında, kırık masalarında.

 

Bir sırrı sürüklüyor terlikler tıpır tıpır, 
İzbe sofralarında, izbe sofralarında.

 

Atıyor sızıların çıplak duvarda nabzı, 
Çivi yaralarında, çivi yaralarında.

 

Duyuluyor zamanın tahtayı kemirdiği 
Tavan aralarında, tavan aralarında.

 

Ağlayın, aşinasız, sessiz can verenlere, 
Otel odalarında, otel odalarında.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”