Advert
Advert

Kumkuyu Barajı!

Kumkuyu Barajı!
Kumkuyu Barajı! Küçük Menderes
Bu içerik 768 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Çarşamba günü etkili olan sağanak yağmur sonrası oluşan su baskınlarının izleri silinmeye çalışılıyor. Her yağışta üretim yolu olarak da kullanılan derelerden gelen suları durdurabilmek için setler yapmaya çalışan Üç Eylül Mahallesi Kumkuyu Mevkii’ndeki vatandaşlar çözüm bekliyor.

Çarşamba günü 1,5 saat etkili olan sağanak yağmur sonrası sular yükselince evlerini, hayvan damlarını ve tarlalarını koruyabilmek için kendi imkanlarıyla setler oluşturan vatandaşların çabası kimi noktalarda yetmedi. Evler, araçlar, hayvan damları ve tarlalar çamurlu suyun içerisinde kaldı. Suyun ortasında kalan hayvanlar zor anlar yaşadı. Her yağışta kum çuvallarının yanı sıra küreklerle setler oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen vatandaşlar bu minyatür barajların da suyun önünde duramadığını dile getirdi.

Her aşırı yağışta benzer sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını aktaran üretici Özgür Günlü, “Yağışla birlikte dağlardan derelere inen su yol bulamayınca evlere, tarlalara taşıyor. Geçim kaynağımız hayvanlarımız suyun ortasında kalıyor. Daha kuvvetli bir su gelse önüne ne kattıysa sürükleyecek. Bu kez ucuz atlattık diyebiliriz, ama her zaman bu kadar şanslı olamayabiliriz. Bizim bölgemiz tarım bölgesi burada damlara, tarlalara akan su konusunda İZSU ya da DSİ kim çözüm getirecekse bir an evvel düzgün bir tahliye kanalı oluşturulmalı. Hava tahminlerinde yağışı görünce kum çuvallarını hazırlıyoruz, yetmiyor kürekle, diğer malzemelerle setler yapmaya çalışıyoruz. Suyun önünde bunlar da yetmiyor. Yetkililerimizin bu bölgelerde hasar tespiti yapıp sorunu yerinde görüp çözüm bulmalarını istiyoruz. Bizim gibi mağdur olan başka aileler de var” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”