Advert
Advert

FİDAN ÜRETİMİMİZ 30 KAT ARTTI!

“9 milyon liralık destekle 55,7 milyon liralık ihracat yaptık”

FİDAN ÜRETİMİMİZ 30 KAT ARTTI!
FİDAN ÜRETİMİMİZ 30 KAT ARTTI! Küçük Menderes
Bu içerik 423 kez okundu.

Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Hurşit Nallı, “Türkiye’de fidan üretimi 2002 yılında 3,5 milyon adet iken, 2018 yılında 106,5 milyon adet oldu.  30 kat artan kayıtlı fidan üretimi ile ülkemiz kendine yeten, hatta üretiminin %40’ını ihraç ederek ‘dünya fidancılığında tercih edilen marka olmak’ yolunda önemli ilerlemeler sağladı” diye konuştu.

Türkiye’nin meyve fidanı üretim merkezi Ödemiş’te Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin de ikinci başkanlığını yürüten Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Hurşit Nallı fidancılıktaki son gelişmeleri değerlendirdi.

 

İTHALATTAN İHRACATA

Türkiye’nin ithal eden ülke konumundan ihraç eden ülke konumuna geldiğini söyleyen Nallı, “Ülkemizin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini görüyoruz. 2010 yılı fidan ihracatımız 0,9 milyon dolar iken 2018 yılında fidan ihracat değerinin 40 milyon dolara ulaştı. Sektörün uluslararası piyasada rekabet gücünün artması ve hatta ihracat hedefi olan 100 milyon dolara en kısa zamanda ulaşmak için fidan üreticisine ve ihracatına destekleme gerekiyor” diye konuştu.

Fidan üretiminin uluslararası standartlara uyumun önemine vurgu yapan Nallı, “Özellikle son 10 yılda Türkiye’deki meyve bahçeleri ve bağlar yerli fidanlar ile kuruldu. 2010 yılında 7,5 milyon dolar fidan ithalatı yapılmışken, 2018 yılında fidan ithalatı değeri sadece 2,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Meyvecilikte talep gören çeşitlerde ve kaliteli fidan üretimleri sayesinde Avrupa, Amerika ve Türk Cumhuriyetlerine fidan ihracatı yapmaya başladık. İhracattaki bu olumlu ivmenin devam edebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve yabancı ülkelerin Türkiye’deki büyükelçilikleri ile diyalog halindeyiz, hedef pazarları daha da artırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

1 LİRAYA 6,18 DOLAR KAZANDIRDI

“1 liraya 6,18 dolar veren örnek sektör fidancılık sektörüdür” diyen Nallı, “FÜAB üyelerine Tarım ve Orman Bakanlığımızca 2016-2017 yıllarında verilen toplam 9 milyon TL üretim desteği, 55,7 milyon dolarlık fidan ihracatı ile ülkemize geri kazandırıldı. Kayıtlı fidan üreticilerine verilecek her desteğin 36 katı kazanç olarak ülkemize geri döneceğini hatırlatarak Fidan Sertifika belgesine sahip tüm kayıtlı üretimlerin desteklenmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kayıt dışı sağlıksız fidanların yol açtığı zararların kaliteli fidan üreticisi için de olumsuz algı oluşmasına yol açtığını sözlerine ekleyen Nallı, kayıt dışı üretimin getirdiği haksız rekabetin de sektörün önemli sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

 

KAYIT DIŞI ÜRETİME DİKKAT!

Kayıt dışı üretim nedeniyle FÜAB üyelerinin sağlıklı ve kaliteli olan sertifikalı fidanlarını satamadıklarını veya zararına satış yaptıklarını hatırlatan Nallı, meyve üreticisinin kayıt dışı fidanlarla kurdukları bahçelerde hastalık sorunu, verim ve kalite düşüklüğü, farklı çeşit alınması gibi sorunlarla boğuştuklarını da sözlerine ekledi. Nallı bu nedenle üretimin zaman, emek ve para kaybı yaşadığını; kayıt dışı üretimin vergilendirilememesi nedeniyle devletin de gelir kaybı ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Meyve üreticilerine seslenen Nallı, “Yüksek verim ve kaliteli ürün için, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almış ve FÜAB üyeliği onaylanmış üreticilerin ürettiği, sağlıklı ve ismine doğru olduğu kontrol edilerek sertifika belgesi düzenlenmiş olan fidan alın” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor