Advert
Advert

Ücretsiz ziyaret edilebilecek 49 müzeden biri Ödemiş’te

Ücretsiz ziyaret edilebilecek 49 müzeden biri Ödemiş’te
Ücretsiz ziyaret edilebilecek 49 müzeden biri Ödemiş’te Küçük Menderes
Bu içerik 818 kez okundu.

Ödemiş Müzesi’nde Uluslararası Müzeler Günü ve Müzeler Haftası etkinlikleri sergiler ve atölye çalışmasıyla başladı. Ödemiş Müzesi bu akşama özel 19.00-23.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Ödemiş Müzesi’nde Uluslararası Müzeler Günü ve Müzeler Haftası etkinlikleri başladı. Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi ve belediye meclis üyesi Faruk Taşkoyan müzede açılan sergileri ziyaret etti.

Ödemiş’te yeniden yaygınlaşması için yoğun çaba harcanan ipekböcekçiliğinin öyküsünü fotoğraf karelerine yansıtan Ödemişli fotoğraf sanatçısı Nezihe Uzunkol’un “İpekten oyaya” adlı resim sergisi, tarihi motiflerle su kabaklarını buluşturan ve oldukça ilgi çekici dekoratif eserler ortaya çıkartan Tahir Gürsel’in “Doğadan dekora” adlı sergisi Ödemiş Müzesi teşhir salonunda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Birgi Kazımpaşa İlkokulu öğrencileri de seramik atölyesinde hayal güçlerini seramik hamuruna yansıttı.

 

SERGİLER PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR AÇIK

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, dekoratif eserler sergisinin ardından fotoğraf sergisini ilgi ile inceledi. Fotoğraf sanatçısı Nezihe Uzunkol, ipekböcekçiliğinin tırtıldan başlayıp geleneksel iğne oyalarına kadar uzanan öyküsünü Dayıoğlu ve Kiremitçi’ye anlattı. Ödemiş Müze Müdürü Feride Kat da müzede sergilenen birçoğu yöreye ait tarihi eserlerle ilgili soruları yanıtlandırdı.

İstanbul’dan gelip Üçkonak Mahallesi’ne yerleşen ve çalışmalarını burada sürdüren seramik sanatçısı Ayla Yüce de, Ödemiş Müzesi’nin çocuk oyun alanında atölye çalışması düzenledi. Birgi Kazımpaşa İlkokulu’nun minik öğrencileri burada seramik hamuru ile kandiller üretirken hayal güçlerine göre özgün tasarımlara da imza attı. Kaymakam Kasım Fikret Dayıoğlu, düzenlenen etkinliklerde emeği geçenleri ve atölye çalışmasına katılan minik öğrencileri kutladı.

Gün boyu yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı müzede ayrıca Ödemiş İlçe Halk Kütüphanesi de Ödemiş ve yöresine dair kitaplardan oluşan sergi açtı. Müzede açılan sergilerin 20 Mayıs’a kadar ziyaret edilebileceği belirtildi.

 

BU AKŞAM MÜZE ÜCRETSİZ

Ödemiş Müzesi’nde etkinlikler bugün de devam edecek. Avrupa Konseyi, UNESCO ve Milletlerarası Müzeler Konseyi'nin (ICOM) birlikte düzenlediği “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında bu akşam ücretsiz ziyaret edilebilecek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 49 müzeden birisi Ödemiş Müzesi olacak.

Ödemiş Müze Müdürü Feride Kat, Uluslararası Müzeler Günü çerçevesinde Türkiye’de ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek müzelerden birisinin Ödemiş Müzesi olduğunu belirterek, “Cumartesi akşamı 19.00-23.00 saatleri arasında vatandaşlarımız müzemizi ücretsiz olarak ziyaret edip bölgemizin tarihiyle ilgili incelemeler yapabilirler. Ayrıca yeniden Ödemiş Müzesi’ne kazandırılan ‘Küçük Menderes’in Büyük Mirası’ konusunda da sunum yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı cumartesi akşamı müzemize bekliyoruz” dedi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor