Advert
Advert
Advert

Ödemiş Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Ödemiş Müzesi ziyaretçilerini bekliyor
Ödemiş Müzesi ziyaretçilerini bekliyor Küçük Menderes
Bu içerik 544 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tek faal müze olan Ödemiş Müzesi, Müzeler Haftası’nı dolu dolu bir etkinlik programıyla kutlamaya  hazırlanıyor. Müze yarın gece 23.00’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Ödemiş’te Birgi yolu üzerinde yer alan Ödemiş Müzesi, 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü ve Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi etkinliğe sahne olacak. Ödemiş'te yapılan kaçak kazılardan sonra, koleksiyoncular tarafından toplanan ve uzun süre İzmir Arkeoloji Müzesi, Efes Müzesi ve Çeşme Müzesi'nde sergilendikten sonra Ödemiş Müzesi’ne kazandırılan  “Küçük Menderes’in büyük mirası” adlı eserlerin bir bölümü de Müzeler Haftası kapsamında sergilenecek. Müze yarın akşam 19.00-23.00 saatleri arası ücretsiz ziyaret edilebilecek.

 

SERGİ DÜZENLENECEK SUNUM YAPILACAK

Ödemiş Müzesi’ndeki iki günlük Müzeler Haftası programı bugünkü sergilerle başlayacak. Ödemiş İlçe Halk Kütüphanesi 17-20 Mayıs tarihleri arasında Ödemiş’i anlatan kitapları Ödemiş Müzesi’nde vatandaşlarla buluşturacak. Seramik sanatçısı Ayla Yüce, “Aydınlanma Atölyesi” adı altında Birgi Kazımpaşa Ortaokulu öğrencileriyle atölye çalışmasını müzede gerçekleştirecek. Tahir Gürsel’in su kabakları ile tarihi motifleri birleştirerek hazırladığı dekoratif eserler de “Doğadan dekora” adlı sergisi ve fotoğraf sanatçısı Nezihe Uzunkol’un İpekten Oyaya adlı fotoğraf sergisi de bugün açılarak 20 Mayıs’a kadar Ödemiş Müzesi’nin ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak.

 

YARIN AKŞAM ZİYARETLER ÜCRETSİZ

Ödemiş’in Yusufdere Mahallesi’ndeki Tümülüs’ten kaçak kazılarla çıkartılan aralarında ziynet eşyaları, altın ve bronz objeler ve pişmiş topraklardan oluşan eserlerin de yer aldığı sergi ise yarın akşam düzenlenecek. 19.00’da Ödemiş Müzesi Müdürü Feride Kat, yuvasına döndürdükleri eserlerin öyküsünü “Küçük Menderes’in Büyük Mirası – Bir Kulp Hikayesi” adlı sunumla anlatacak. Ödemiş Müzesi yarın akşam 19.00-23.00 saatleri arasında kapılarını ücretsiz olarak ziyaretçilerine açacak.

 

2015 YILINDA YENİLENDİ

İnşaatına 1977 yılında başlanıp 1983 yılında tamamlanan ve teşhir salonu 1987 yılında dönemin Kültür Bakanı Mesut Yılmaz tarafından açılışı gerçekleştirildikten Ödemiş Müzesi, 2014 yılında tepeden tırnağa yenilenmek üzere bakıma alındı. Teşhir alanları tamamen yenilenen ve her yaştan ziyaretçiye hitap edecek alanlar kazandırılan Ödemiş Müzesi 2015 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu tarafından yeniden ziyarete açıldı.

 

İLGİ BEKLİYOR

Eski belediye başkanı ve koleksiyoner Mutahhar Başoğlu tarafından hibe edilen bir grup arkeolojik ve etnografik eser ile tarih yolculuğuna başlayan çevre müzelerden de yöreye ait tarihi eserleri envanterine dahil eden Ödemiş Müzesi’nin envanterinde 16 bin 416 eser bulunurken bunların 1485 adedi sergileniyor.  Bir yandan bölgede tarihi dokuya sahip çıkma adına kazılara destek veren ve kurtarma kazıları gerçekleştiren Ödemiş Müzesi tüm bu özelliklerine karşın İzmir’in en az ziyaretçiye sahip müzesi olarak tanıtılmayı ve keşfedilmeyi bekliyor.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı