Advert
Advert
Advert

Yüz yıllık bağımsızlık ateşi!

ÖDEMİŞ’TE 100’ÜNCÜ YIL KUTLAMALARI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A HAREKET ETTİĞİ 16 MAYIS GÜNÜ BAŞLADI

Yüz yıllık bağımsızlık ateşi!
Yüz yıllık bağımsızlık ateşi! Küçük Menderes
Bu içerik 495 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı anısına düzenlediği etkinlikler dört ulusal bayramı simgeleyen meşalenin gençler ve Başkan Mehmet Eriş tarafından yakılmasıyla başladı. Başkan Eriş, “O yolculuk hiç bitmedi. Bizler o yolculuktaki inanç ve kararlılığı yüreğimizde taşıyoruz          “ dedi.

Atatürk’ün ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 16 Mayıs’ta İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a hareket etmesinin 100. yılında Ödemiş’te de bağımsızlığı simgeleyen, dört ulusal bayramı temsil eden ayaklar üzerinde yükselen 100. yıl meşalesi törenle yakıldı. Ödemiş Belediyesi tarafından Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde ilçedeki eğitim sendikalarının desteğiyle düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, eğitim sendikalarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu’nun ardından Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi öğrencilerinin işaret dili eşlik ederek büyük alkış aldığı İstiklal Marşı okundu.

 

“GENÇLERİMİZİ YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM”

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bugün şehit gazeteci Hasan Tahsin’in İzmir’de düşmana ilk kurşunu atarak yakmış olduğu ateşin ertesi günündeyiz. Yüzyıl sonra yine aynı heyecanla, umudumuzu yitirmeden yine aynı meydanlardayız. Biraz önce sevgili gençlerimizi işaret dili ile İstiklal Marşımızı söylemesini duygulanarak izledim. Hepsine tek tek teşekkür ederim gözlerinden öperim. Yürekleriyle konuşan gençlerimizi ben de yürekten alkışlıyorum. Bugün bu meşaleyi biz yakacağız. Ama bu meşale 100 yıl önce yandı. Hasan Tahsin’in düşmana dur demesinden önceki 6 ay boyunca İstanbul'da kurtuluş için hazırlanan Mustafa Kemal en son düşman askerinin İzmir'e çıkartma yapmasıyla kararlılıkla yürümeye başladı. Artık ok yaydan çıkmıştı süreç başlayacaktı arkadaşları ile vedalaştı.

 

“O YOLCULUK HİÇ BİTMEDİ”

Tam 100 yıl önce bugün İstanbul'dan binmiş olduğu Bandırma Vapuru ile 18 arkadaşıyla birlikte hedeflediği Samsun'a doğru yol aldı. O yolculuk geride bıraktığımız yüzyılda hiç bitmedi. Çünkü o inanç ve kararlılık hep yüreğimizde oldu. Bugün yine o anları birlikte yaşıyoruz. Biz bugünlerde 100. yılını kutlayacağımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bir günde yaşanacak bir etkinlik, bir bayram olmamalı diye düşündük. Onun için öğrencisi olduğumuz Mustafa Kemal’in Samsun için yola çıktığı bugünden başlayarak Atamızın doğum günü akşamına kadar her güne belirli etkinlikler sığdırmaya çalıştık.

 

“‘BİZ GELDİĞİMİZDE BAYRAMLAR BİLE BAŞKA OLACAK’ DEMİŞTİK”

‘Biz geldiğimizde bayramlar bile başka olacak’ demiştik. Hep birlikte bunu yaşıyoruz. Her şeyi güzel kılan başta gençlerimize ve gençliğini yüreğinde yaşatanlara teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin hazırlanmasında sivil toplum kuruluşlarımıza, sendikalarımız Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen’e bu güzel organizasyonda beraber yer aldıkları için teşekkür ediyorum. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğimiz ve öğretmenlerimiz bizlere destek oldular sağ olsunlar. Gıda Maddeleri Odası Başkanımız Hülya Çavuş ve yönetimi de burada.  100. yıla ne kadar yakışır bir tören yapabiliriz bilmiyorum ama yüreklerimiz 100. yılın sorumluluğunu ve inancını taşıyorsa hepimiz için en önemli olan da budur diye düşünüyorum. Bundan sonra Ödemiş’te düzenleyeceğimiz etkinliklerde de mümkün olduğunca yüreğini ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarımızla, sendikalarımızla ve gönüllülerimizle bir arada olacağımıza inanıyorum. Emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum” dedi.

Eriş, konuşmasının ardından Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte meşaleyi yaktı. Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi daha sonra da İzmir Marşı’nı işaret diliyle söyledi. Başkan Eriş ve beraberindekiler İzmir Marşı’na alkışlarla eşlik etti. Program zeybek gösterisi ile son buldu. Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi zeybek grubunun halkoyunu gösterisi büyük alkış aldı.

 

DÖRT ULUSAL BAYRAMI TEMSİL EDEN MEŞALE

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı simgeleyen ayaklar üzerinde Kuvayı Milliye’nin bağımsızlık ruhunu temsil eden meşalenin 19 Mayıs akşamına kadar yanacağı, bundan sonra da ulusal bayramlar öncesi simgesel olarak törenlerde yer alacağı belirtildi.

 

BUGÜN SERGİ VE KONSERLE DEVAM EDECEK

Ödemiş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri bugün de 15.00’da Öğretmenevi’nde “3. Çevre ve Geri Dönüşüm” konulu proje yarışması ve yarışmadaki eserlerin sergilenmesi ve 21.30’da da Belediye Kültür Merkezi büyük salonda Ödemiş Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun konseriyle devam edecek.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı