Advert
Advert
Advert

Eşek sırtında başlayan üretim şimdi OSB’de

ÖDEMİŞ OSB’DE İLK FABRİKA FAALİYETTE

Eşek sırtında başlayan üretim şimdi OSB’de
Eşek sırtında başlayan üretim şimdi OSB’de Küçük Menderes
Bu içerik 1382 kez okundu.
Advert

Ödemiş ve Kiraz arasında yer alan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde 25 yılın sonunda faaliyete geçen ilk fabrika İbrahim Değirmen’in işlettiği bitkisel ürünler üretim tesisi oldu. İşletme sahibi İbrahim Değirmen 30 yıl önce eşek sırtında başladığı üretimi ihracat hedefiyle Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıdı.

Ödemiş’te 1989 yılından bu yana bitki çayı başta olmak üzere bitkisel ürünlerle ilgili imalatlar gerçekleştiren girişimci İbrahim Değirmen, o yıllarda eşek sırtında Ödemiş ve çevre köylerinden bitki toplayarak başladığı işini yıllar içerisinde büyüterek önce Sanayi Sitesi’ndeki üretim merkezine taşındı. 1994 yılında Resmi Gazete’de duyurusu yapılsa da harekete geçmek için 21 yıl bekleyen Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde 2016 yılında başlayan hız kazanan çalışmalar sonrası elde kalan 5 bin metrekarelik kalan son parselin talibi olan İbrahim Değirmen, Organize Sanayi Bölgesi’nde tesisini kuran ilk yatırımcı oldu. Prefabrik sistemle inşaatı yapılan fabrikada üretim başlarken işletme sahibi İbrahim Değirmen hedeflerinin ihracat olduğunu söyledi.

 

EŞEK SIRTINDA BAŞLAYAN ÜRETİM

Eşek sırtında başlayıp OSB’ye taşınan üretimin öyküsünü anlatan yatırımcı İbrahim Değirmen, “1989 yılın bu üretime eşek sırtında bitki alımı yaparak başladık. Mendegüme bölgesinden başladık. 1995’ten itibaren işlerimiz daha da hızlanmaya başladı. 2003 yılından itibaren üretim kapasitemizi artırdık. Farklı üretimlere giriştik. Biberiye, adaçayı, kimyon, haşhaş, anason, kuru elma ve kuşburnu gibi türleri ürettik. 2016 yılında ise Ödemiş OSB’den arsaya talip olduk. İlk inşaat ruhsatı bizim için kesildi, ilk inşaatı biz tamamladık ve hayırlısıyla ilk üretimi gerçekleştiren de biz olduk. Şu anda tesisin inşaatı devam ediyor” dedi.

 

3 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Yaklaşık 3 milyon liralık bir yatırımla Ödemiş OSB’de üretime başladıklarını aktaran Değirmen, “Şu anda 10 kişiyle üretime başladık. İki ay sonra 20 kişiye yükseleceğiz. 3-4 ay içerisinde ise çift vardiya çalışmaya başlayıp 70-80 çalışana kadar yükseleceğiz. İhracat için altyapımız hazır. Biz de bir an önce komşu fabrikalarımızın da inşaatı başlasın, gelip yatırımlarını yapsınlar istiyoruz. Şu anda bir tek üretim bizde. Ama bir an önce buradaki fabrikaların tamamlanmasıyla Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ile çevre mahallelerimiz için iş sahası oluşsun diye halkımız için diliyoruz. Yaklaşık 3 bin 500 ton ürün işleyeceğimiz tesise ek olarak kurutma tesisini de hizmete açmak istiyoruz” dedi.

 

“HEDEF İHRACAT”

İhracat hedefiyle çalıştıklarını kaydeden İbrahim Değirmen’in uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olan oğlu Ahmet Değirmen de “Babamın ricası üzerine bu işe atıldım. Onu kıramazdım. Hedefimiz ihracat ben de bu konuda görev alacağım. İlk faaliyete geçen fabrika olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ben de babam adına ihracata ön ayak olmak istiyorum. Her türlü bitki üzerine bitki çayının yanı sıra çocuk mamaları için hammadde üretimi  gibi doğadan gelen şifalı ürünlerle üretim yapıyoruz. Ağrı kesici etkisindeki bitkilerin hammaddesini sadece biz temin ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖDEMİŞ-KİRAZ ARASINDA İSTİHDAM UMUDU

Ödemiş-Kiraz karayolu üzerinde Köfündere ile Orhangazi mahallesi arasında yer alan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nin 53.3 hektar arazi üzerinde faaliyet göstermesi planlanıyor. İlk kez 1994 yılında resmi belgelerde yerini alan Ödemiş OSB’de 21 yıl yaprak kıpırdamazken 2015 yılında Ödemiş Belediyesi öncülüğünde başlayan girişimlerle Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerle, su ve kanalizasyon altyapısı, elektrik altyapısı ve çevre düzenlemeleri yapılmıştı. Altyapı hazırlıkları 2018 yılında başlayan Ödemiş OSB’de  yerel seçimler öncesi Tarım Kredi Yem de yem katkı malzemeleri tesisi için temel atma töreni düzenlenmişti.

Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 45 parselin tamamı için yatırımcı talebi olduğu bilinirken 5 bin metrekare ve 10 bin metrekarelik 27 parselin yatırımcıları geçtiğimiz Eylül ayında kura ile belirlenmişti. Önünden geçen bölünmüş yol için çalışmalar devam ederken 2010’lu yılların başından beri gündemde olan Ödemiş-Kiraz demiryolunun da 2023 yılına kadar tamamlanacağı ifade edilmişti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı