Advert
Advert
Advert

Ödemiş ve Kiraz’ın kesim bilançosu belli oldu

Ödemiş ve Kiraz’ın kesim bilançosu belli oldu
Ödemiş ve Kiraz’ın kesim bilançosu belli oldu Küçük Menderes
Bu içerik 745 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre 2017 yılı sonlarında hizmete giren Ödemiş Mezbaha Tesisleri’nde 2018 yılında 6 bin 382 adet büyükbaş kesimi yapıldı. Kiraz’daki portatif mezbahada ise 1011 büyükbaş hayvan kesildi.

Ödemiş’te temeli 2013 yılında Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak hizmet projesi olarak atılmasına karşın projesi revize edilen ve 2017 yılında hizmete açılabilen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait mezbaha tesislerinde 2018 yılı bilançosu belli oldu.

Süt hayvancılığının merkezi konumunda bulunan Ödemiş’teki mezbahada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre 6 bin 382 adet büyükbaş hayvan kesimi yapıldı. 2 bin 837 adet kuzu-koyun kesimi, 3 adet keçi-oğlak kesiminin yanı sıra 2 kez de büyükbaş mecburi hayvan kesimi yapıldı.

 

GÜNLÜK ORTALAMA 20’NİN ALTINDA

Açılışında yapılan bilgilendirmede otomatik hat ile saatte 30 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olduğu kaydedilen Ödemiş Mezbahası’nda 2018 yılında gün başına düşen büyükbaş kesim ortalaması 18’e yaklaştı. Küçükbaş kesimlerin günlük ortalaması ise 8 civarında gerçekleşti.

 

KİRAZ VE BAYINDIR MEZBAHALARI DA FAALİYETTE

Faaliyet raporunda Ödemiş’in yanı sıra Kiraz’daki Büyükşehir’e ait mobil mezbahanın kesim istatistiklerine de yer verildi. Kiraz’da 2018 yılında bin 11 adet büyükbaş, 215 adet kuzu-koyun, 70 adet keçi-oğlak, bir adet de mecburi büyükbaş kesimi yapıldı. Bayındır’daki mezbahada ise 826 adet büyükbaş, 350 adet kuzu-koyun kesimi gerçekleştirildi. İzmir’de en çok büyükbaş hayvan kesimi yapılan mezbaha Ödemiş Mezbahası olurken en çok kuzu-koyun kesimi yapılan mezbaha  da Bergama Mezbahası olarak belirlendi.

Faaliyet Raporu’nda Tire’de eski toptancı halinin yerine yapılacak yeni mezbaha tesislerinin 2019 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacağı belirtildi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı