Advert
Advert
Advert

Tarım alanlarını korumalı, yerli tohuma yönelmeliyiz

Tarım alanlarını korumalı, yerli tohuma yönelmeliyiz
Tarım alanlarını korumalı, yerli tohuma yönelmeliyiz Küçük Menderes
Bu içerik 488 kez okundu.
Advert

Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) başkanı Selahattin Bağlı, 14 Mayıs Dünya çiftçiler günün dolayısı ile yayınladığı mesajda, Türkiye’deki üretim alanlarında daralma yaşandığını, çiftçi sayısının da her geçen gün azaldığını söyledi. Dernek olarak, çevre sorunları ve yerli üretim üzerine çalışmalar yaptıklarını belirten Bağlı, “Biz, gönüllülerden oluşan bir sivil toplum kuruluşu olarak devletin yapması gereken bazı işleri üstlenmeye çalışıyoruz. Tarım alanlarımızın korunması ve yeraltı kaynaklarımızın kirletilmemesi adına bir dizi etkinlikler yapıyor eylemlerle dikkat çekmeye çalışıyoruz” dedi.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2000’lerin başlarında 27 milyon hektar civarında olan ekim alanlarının 6/1 oranında azıldığını belirten Bağlı, “2018 verilerine göre bu orun 23 milyon hektara gerilemiş. Üretim alanlarımız hızla daralıyor. Üretim alanları daralırken üretici çiftçi sayısı da azalıyor. Tarım, Hayvancılık ve Orman Bakanlığı verilerine göre, 15 yıl öncesine kadar Çiftçi Kayıt Sistemi’nde 3 milyona yakın çiftçi kayıtlı iken, bu sayı 2017 yılında 2 milyona kadar gerilemiş durumdadır” şeklinde konuştu.

Bunda en büyük sorunun, üretim maliyetlerinin artması ve üreticinin kazanamaz duruma gelmesi olduğunu belirten Bağlı, “Etki alanımız içinde bulunan Ödemiş ve çevresinde konuyla ilgili broşürler bastırıp vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Öte yandan yerli tohumun önemi konusuna dikkat çekip, çevrede yapılan bütün etkinliklerde stant açıyoruz. Vatandaşlarımızın derneğimize gösterdiği ilgiden memnunuz. Geçtiğimiz günlerde Birgi Bahar şenliğinde açtığımız stant da bunun en güzel örneğidir. Şenlik sırasında standımıza uğrayan vatandaşlarımız, bizden yerli tohum talebinde bulundular” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı