Advert
Advert
Advert

Şair Özkan Mert, Ödemişlilere seslendi

Şair Özkan Mert, Ödemişlilere seslendi
Şair Özkan Mert, Ödemişlilere seslendi Küçük Menderes
Bu içerik 238 kez okundu.
Advert

Türk edebiyatında İkinci Yeni hareketine karşı bir çıkışla kaleme aldığı toplumsal gerçekçi şiirleri ile 60’lı yıllarda şiirleri ve kitapları yasaklanan şair Özkan Mert, Ödemiş Sanat Etkinlikleri Mecrası’nın (ÖSEM) konuğu olarak Ödemişlilerle buluştu.

1970’li yıllarda hakkında istenen 8 yıllık hapis cezası nedeniyle önce Almanya’ya oradan da İsveç’e geçtiğini dile getiren şair Özkan Mert, ÖSEM’in organizasyonuyla Ödemişli sanatseverlerle keyifli bir söyleşiye imza attı.

Şiir yazmaya lise yıllarında arkadaşları için “Bafra sigarası” karşılığında mektup yazarak başladığını anlatan Mert, İzmir’de geçen ilk gençlik yıllarında Ödemiş ve Ödemişli arkadaşlarıyla bağlarını anlattı.

Edebiyata ve şiire dair görüşlerinin yanı sıra Cemal Süreya ile dostluğundan, yurtdışına çıkış serüvenine, oradaki yaşantısına ve bunun şiirlerine yansımasına kadar pek çok konuda sohbet havasında katılımcılara seslendi. İsveç Devlet Radyosu’nda da çalıştığını anlatan Mert, Türkiye ile bağlarının hiç kopmadığını dile getirdi.

 

EMİN BAŞARANBİLEK İLE ARKADAŞLIĞINI ANLATTI

Birgi’ye büyük emekler veren Emin Başaranbilek ile lise yıllarında tanıştığını, bu nedenle Ödemiş ve Birgi ile bağları olduğunu kaydeden Mert, en son 5 yıl önce Birgi’ye geldiğini de aktardı.  Şair Özkan Mert ayrıca katılımcılara şiirlerinden örnekler okudu, eşi Havva Aktaş da teatral bir üslupla Mert'in bazı şiirlerini seslendirdi .

ÖSEM Başkanı Safiye Özçelik, etkinliğin sonunda Mert’e bir çiçek takdim etti

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı