Advert
Advert
Advert

3 Eylül YBO’dan bir ilk

“HAYAT SATRANCIN TA KENDİSİ”

3 Eylül YBO’dan bir ilk
3 Eylül YBO’dan bir ilk Küçük Menderes
Bu içerik 666 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te 3 Eylül Yatılı Bölge Ortaokulu’nda ilk kez Satranç Turnuvası düzenlendi. Türkiye Satranç Federasyonu İzmir İl Temsilciliği’nin gözetiminde gerçekleşen, resmi hakemlerin görev aldığı turnuvaya Ödemiş’in yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden öğrenciler katıldı.

Ödemiş üç yıl aradan sonra ilk kez satranç turnuvasına ev sahipliği yaptı. İlk ve orta dereceli okulların öğrencilerine yönelik olarak 3 Eylül Yatılı Bölge Ortaokulu’nda satranç turnuvası düzenlendi. Türkiye’nin her yerinden katılıma açık olan turnuvada İzmir’den Muğla’ya, Antalya’dan Artvin’e kadar farklı il ve ilçelerden öğrenciler rakipleriyle kora kor mücadele etti. 8 yaş ve altı, 9-10 yaş, 11-12 yaş ve 13-14 yaş gruplarında gerçekleşen turnuvaya 180’e yakın öğrenci katıldı. Öğrenciler okul yemekhanesindeki yarışma alanında veliler ise okul bahçesinde ter döktü. Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü ve Okul Müdürü Mustafa Sarı da çocukların heyecanına ortak oldu.

 

FARKLI İLLERDEN DE KATILIM OLDU

Turnuvanın organizasyonunda görev alan 3 Eylül YBO Matematik Öğretmeni Neşe Bulut Doğan, Ödemiş’te 3 yıl sonra ilk kez resmi turnuva düzenlendiğini aktararak, “Türkiye’nin herhangi bir yerinden öğrencilerimizin katılımına açık bir turnuva düzenledik. Öğrencilerimizin Satranç Federasyonu’nun sitesine girip kayıt olmaları yeterli oldu. İzmir, Muğla, Manisa, Antalya, Artvin gibi il merkezlerinin yanı sıra çevre ilçelerimiz Tire ve Torbalı’dan da öğrencilerimiz katılım gösterdi. 180 öğrencimiz ilk günde üç tur, ikinci günde de üç tur üzerinden müsabakalara katıldı. Altı tur, İsviçre sistemiyle oyunlar oynandı” diye konuştu.

 

“KENDİ KARARLARINI KENDİLERİ VERSİN İSTİYORUZ”

Hayatın da tıpkı satranca benzediğini ifade eden Doğan, “Öğrencilerimizin düşünen, sorgulayan, kendi kararlarını kendi veren, verdiği kararları uygulayan ve verdiği kararlardan pişman olmayan bireyler olmalarına katkı sağlamak için bu turnuvayı düzenledik. Hayat satrancın ta kendisi olduğu için öğrencilerimizin hayatta da doğru hamleler yapmalarını istiyoruz. O yüzden desteklemek adına geleceğe hamleler yapmalarını istiyoruz. O yüzden bu organizasyonu planladık” dedi.

 

“GELECEK YIL FESTİVAL HAVASINDA GEÇSİN İSTİYORUZ”

3 Eylül YBO Müdür Yardımcısı Nurten Gülcü de turnuvayı gelenekselleştirmek istediklerini belirterek, “Biz 3 Eylül YBO olarak büyük bir aile olduğumuzu ispatladığımızı düşünüyoruz. Biz devlet okuluyuz, hem öğrencilerimizle, hem öğretmenlerimizle bir aile olduğumuzu hissettirdiğimize inanıyoruz. Böyle bir organizasyon ile hem okulumuzun neleri başarabileceğini gösterdik hem de bir araya gelmemize vesile oldu.

 

“112 ÖĞRENCİ YATILI EĞİTİM ALIYOR”

Şu anda Ödemiş’in çeşitli köylerinden 112 öğrencimiz yatılı olarak eğitim alıyor. Öğrencilerimizin hepsi çok güzel. Velilerimiz de her zaman çok destek oluyor. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için gurur duyuyoruz. Okulumuz ilk defa ev sahipliği yapıyor, Ödemiş’in adının duyurulması adına da bundan sonra satranç turnuvalarının geleneksel hale gelmesini hedefliyoruz. Gelecek yıl hatta bunun bir festival havasına bürünmesini istiyoruz. Resim sergilerimizle, yılsonu etkinliklerimizle gelecek yıl festival şeklinde turnuva düzenlenebilir. Bu umutla yola çıktık inşallah elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diye konuştu.

3 Eylül YBO’daki turnuva, puanlamaya göre dereceye giren öğrencilerin ilan edilmesi, kupa ve madalyalarının takdim edilmesi ile sona erdi.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı