Advert
Advert

Kaymakçı eriği dalında 10 lira

Kaymakçı eriği dalında 10 lira
Kaymakçı eriği dalında 10 lira Küçük Menderes
Bu içerik 1161 kez okundu.

Küçük Menderes havzasındaki önemli erik üretim merkezlerinden Ödemiş’in Kaymakçı Mahallesi’nde erik hasadı hareketli geçiyor.

İzmir’in erik üretimindeki lokomotif ilçesi Ödemiş’in kırsaldaki önemli üretim merkezi Kaymakçı’da papaz eriği için nabız Raşit Şen Pazaryerinde atıyor. Rekolte düşüklüğünün yanı sıra her üründe olduğu gibi artan maliyetler eriğin fiyatına da yansırken papaz eriğinin üreticiden alış fiyatı kilo başına 7 ile 10 lira arasında değişiyor.

 

HAVA ŞARTLARI ETKİLEDİ

Bölgede iklim koşullarının soğuk gitmesi ve arka arkaya yağışlı günlerin yaşanmasının rekolteyi etkilediği belirtilirken Raşit Şen Pazaryeri’ne naylon çuvallarla getirilen erik ürün azlığı nedeniyle adeta kapış kapış gidiyor. Daha verimli geçen 2018 yılında üreticiden alış fiyatı 3,5-4 lira seviyelerinde olan Kaymakçı’nın papaz eriğinde hasadın Mayıs ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

Erik alımı yapan tüccarlardan Hüsnü Derin, hava koşullarının etkisi ve üretimin eskisi kadar canlı olmayışı sebebiyle papaz eriğinin fiyatının geçen yılın çok üstünde ilerlediğini belirterek, “Rekolte düştü. Tabi bunun başlıca sebebi havanın yağışlı ve soğuk gitmesi. Şu anda hafta sonu için 7-8 lira kilo fiyatı bizim için güzel” diye konuştu.

 

HAFTA İÇİ 10 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Hafta içinde alımların yoğunlaşmasıyla beraber kilo fiyatı 10 liraya kadar çıkarken üreticiler de fiyatın bu maliyetler ve rekolte düşüklüğü karşısında normal olduğunu söyledi.

Kaymakçılı üreticilerden Recai Diker, “Fiyatlar normal düzeyde. Çünkü piyasaya gelen ürün az. Kimi zaman çiftçiden alış fiyatı 10 liraya kadar yükseliyor. Geçmiş yıllarda ürünün para etmemesi ve arazi toplulaştırması da üretimi azalttı. Ağaçlar el değiştirdi, kimi yerlerde hem papaz, hem İtalyan eriklerinin ağaçları kesildi. Bunlar etkiledi. Kaymakçı’da yine de erik üretimi devam ediyor. Çünkü ürün çok kaliteli. Hafta içinde tüccarların ilgisi de bunu gösteriyor. Buradaki ürün doğrudan İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa’ya gidiyor” diye konuştu.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor