Advert
Advert
Advert

“Küp Uçuranlar” ayağa kalkıyor

“Küp Uçuranlar” ayağa kalkıyor
“Küp Uçuranlar” ayağa kalkıyor Küçük Menderes
Bu içerik 413 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in tarihe başkent olarak kazınan tarihi mahallesi Birgi’de yıkılmak üzereyken onarımla yeniden hayat bulan yaklaşık 800 yıllık Küp Uçuranlar Kulesi’nde restorasyon için son rötuşlar yapılıyor.

Bizans döneminden kaldığı tahmin edilen ve Ege’nin sayılı yapılarından biri olan Birgi’deki Küp Uçuranlar Kulesi, Ödemiş Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden tarihi mahalleye kazandırılıyor.

 

2,1 MİLYON LİRALIK RESTORASYON

İzmir Valiliği YİKOB ve Ödemiş Belediyesi’nin maliyetini üstlendiği 2,1 milyon liralık restorasyon projesinde sona yaklaşılırken daha önce restoran olarak hizmet veren Küp Uçuranlar Kulesi’nin yanı sıra hemen güneyindeki Çamlık Park ve çay bahçesi de tarihi dokuya uygun olarak yeniden düzenleniyor.

Hakkında pek çok şehir efsanesi ve öykü bulunan Küp Uçuranlar Kulesi 1998 yılındaki restorasyon sonrası bir süre kafe ve restorasyon olarak değerlendirilmiş, 2010’lu yılların başından itibaren boş kalan tarihi yapı ve çevresi harabeye dönüşmüş, yuvarlak temel üzerinde çok cepheli olarak inşa edilmiş üç katlı taş yapının çatısı içine doğru çökmeye başlamıştı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı