Advert
Advert
Advert

İZMİR, TURİZM HAFTASINI TİRE’DE KUTLUYOR

İZMİR, TURİZM HAFTASINI TİRE’DE KUTLUYOR
İZMİR, TURİZM HAFTASINI TİRE’DE KUTLUYOR Küçük Menderes
Bu içerik 315 kez okundu.
Advert

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 43. Turizm Haftası başladı. Tire, İzmir Turizm Haftası törenlerine ev sahipliği yaptı. İzmir Valiliği tarafından kutlamaların merkezi konumunda olan Tire’de, kutlamaların ilk günü son derece renkli görüntülere sahne oldu. İlçede yapılan kutlama programı büyük beğeni ile izlendi.

 

 TİRE FARKLI BİR TURİZM HAFTASINA İMZA ATTI

Kutlama programına, TÜRSAB, Rehberler, Otelciler ve turizm sektörünün İzmir’deki ileri gelen temsilcileri de büyük ilgi gösterdi. Sektör temsilcileri, Tire’de turizmin gelişmesi için uygun bir ortamın bulunduğunu belirterek buna katkı sunacaklarını kaydettiler.

Belediye Kültür Merkezinde yapılan törende bir konuşma yapan Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, 3 yıl önce Alanya’dan Tire’ye atandığında ilk düşündüğü projelerden birinin kültür ve tarih kenti Tire’yi turizme açmak ve daha iyi tanıtılması için çalışmalar yapmak olduğunu belirtti. 
İki yıl boyunca Tire’de büyük ilgi gören Turizm Haftası kutlamaları yaptıklarını belirten Kaymakam Tanrıseven, bu yıl ise İzmir’in turizm haftası törenlerine ev sahipliği yapmanın mutluluğu içinde olduklarını kaydetti.

Tanrıseven, Tire’de yüz yıllar boyunca, farklı din, kültür ve inançlar bir arada hoşgörü içinde yaşadıklarını, bu yönüyle de Tire’nin kültür ve inanç turizmi mirasının son derece zengin olduğunun altını çizdi.

 

“AGRO VE GASTRO POTANSİYELİ İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ''

Tanrıseven, şunları kaydetti: ‘‘Kültür turizminin yanı sıra agro turizm (tarım turizmi) ve gastro turizm (yiyecek odaklı turizm) konusunda da Tire, Türkiye’de en mümbit potansiyele sahip kentlerden biridir. Önceki sene yaptığımız Ot Şenliği, geçen sene düzenlediğimiz Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali ile İlçemizin tanıtımı için önemli adımlar attık. Bu çerçevede Tire’yi yurtiçinde ve yurtdışında daha çok tanıtarak, ilçemize daha fazla turist çekeceğiz. Kazanan Tire olacak, Tire Esnafı olacak, Ülkemiz olacak.”

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, böyle bir organizasyonun ilçede yapılmasının önemine vurgu yaparak emeği geçen İzmir Valimize, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’e ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teşekkür etti. Duran, ‘‘Medeniyetlerin beşiği binlerce yıllık Şehr-i Muazzam Tire’yi Kültür, Sanat, Tarih ve Turizmin merkezi yapmak ve marka şehir haline getirmek için çalışmalar yapacağız’’ dedi.

 

“TİRE TURİZM DESTİNASYONUNDA ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELECEK”

Törende bir konuşma yapan İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar Tire’nin tarihi, tarım ve hayvancılık potansiyeli ve turizmdeki gücüne vurgu yaptı. Kaymakam Tanrıseven’in 43. Turizm Haftasının Tire’de yapılmasındaki girişimlerine de vurgu yapan Damatlar, “Tire turizm destinasyonunda önümüzdeki dönemde büyük gelişmeler gösterecektir’’ dedi.

Protokol Konuşmalarının ardından törenlere geçildi. Halk Oyunları ve Mehteran Gösterisi ile başlayan etkinlikler İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu gösterisi ile devam etti. Programda Tire Belediyesi Armoni Bandosu Konseri izleyenler keyif dolu dakikalar yaşattı. 

Turizm konulu Kompozisyon yarışmasında ödül alan öğrencilere ödülleri Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven tarafından verildi. Gösterilerin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından stantlar gezildi.

Turizm Haftası etkinlikleri ilçede, hafta boyu sürecek. Programa çarşamba günü saat 15.00’de Kutuhan’da düzenlenecek Yöresel Kıyafetler Defilesi ile devam edilecek. Cuma günü ise yine Kutuhan’da 13.00-17.00 saatleri arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması finali gerçekleştirilecek.
Ayrıca hafta boyunca Turizm Haftası ile ilgili afişler asılarak, broşürler dağıtılacağı bildirildi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi