Advert
Advert
Advert

Buruncuk sebze fidesinde isim yaptı

Buruncuk sebze fidesinde isim yaptı
Buruncuk sebze fidesinde isim yaptı Küçük Menderes
Bu içerik 501 kez okundu.
Advert

Bayındır ilçesinin Buruncuk Mahallesi’nde yaklaşık 100 yıl önce başlayan fide üretimi artık günümüzde markalaşmış olarak, üretimine devam ediyor. Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“200 dönüme yakın bir alanda üretim yapılan mahallede fideciliğin gelişmesinin en büyük nedeni toprağının çabuk ısınan ve suyu süzen elverişli yapısı. Bu elverişli yapı, Buruncuk’ta yetiştirilen fidelerin diğer bölgelerde yetiştirilenlere göre 20-30 gün daha önce hazır ve üreticinin deyimiyle “pişkin” yani dayanıklı olmasını sağlıyor. Buruncuk’ta üretim aralık-ocak aylarında başlayıp mayıs ayına kadar devam ediyor. Üretilen biber, patlıcan, domates, pırasa, kereviz, lahana, karnabahar, brokoli, pancar gibi sebze fideleri ülkemizin birçok iline, hatta Batman’a Mardin’e kadar gönderiliyor.

 Bayındır Belediyesi olarak ilçemizde üretim yapan tüm değerli üretici ve çiftçilerimize ürettiği ürünlerin pazarlanmasına kadar elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI