Advert
Advert
Advert

2. Ulusal Sütçülük Kongresi EÜ’de

SÜTTE GELECEĞİ KONUŞACAKLAR

2. Ulusal Sütçülük Kongresi EÜ’de
2. Ulusal Sütçülük Kongresi EÜ’de Küçük Menderes
Bu içerik 304 kez okundu.
Advert

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü tarafından 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde “2. Ulusal Sütçülük Kongresi” yapılacak. Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Önder Konferans Salonu’nda yapılacak etkinliğe, özel sektör temsilcilerinin ve bilim insanlarının yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.      

İlki 2017 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü tarafından organize edilen kongrenin organizasyonunu bu yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü üstlendi. İki yılda bir düzenlenen ve geleneksel hale getirilen kongreye Türkiye’nin pek çok üniversitesinden ve özel sektörden katılım olacak. İki gün sürecek olan kongre kapsamında toplam 10 oturum gerçekleşecek.

 

YABANCI BİLİM İNSANLARI SUNUM YAPACAK

Kongre konularında tecrübeli olduklarını belirten 2. Ulusal Sütçülük Kongresi Düzenleme Kurulu ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Başkanı Vekili Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, “Kongremizde Uluslararası Sütçülük Federasyonu(IDF) Genel Direktörü Caroline Emond da bir sunum yapacak. Kongremiz bu yıl Eylül ayında İstanbul’da yapılacak olan Dünya Sütçülük Zirvesi öncesi önemli bir buluşma olacak. Polonya’dan gelecek bilim insanları da sunum yaparak Türk bilim dünyası ile fikir alışverişinde bulunacaklar” dedi.

Prof. Dr. Uysal, “İnsanlar için vazgeçilmez olan gıda ve gıdanın önemli bir bölümünü oluşturan süt üretiminin sürdürülebilirliği toplumların sağlığı ve geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.  Diğerlerine nazaran üretim risklerinin daha fazla olduğu süt ve süt ürünleri sektörü; hava koşulları, küresel iklim değişikliği,  çevre, enerji, tüketici tercihleri, hammadde maliyetleri, piyasa koşulları ve teknoloji düzeyi gibi parametrelerin etkisinde kalan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle sektöre yönelik politika ve stratejilerin yapılacak olan kongre, sempozyum, çalıştay gibi organizasyonlarla kısa ve uzun vadede oluşturulması ve güncellenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla düzenlenen ‘2. Ulusal Sütçülük Kongresi’, süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmelerin ve ülkemiz süt sektörünün küresel rekabette ve sürdürülebilirlikte başarılı olabilmesi için izlenmesi gereken stratejilerin tartışılacağı bir platform olacaktır” diye konuştu.

2. Ulusal Sütçülük Kongresi’nin ana düzenleyicileri arasında; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Tarım ve Orman Bakanlığı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Süt, Et ve Gıda Üreticileri ve Sanayicileri Birliği (SETBİR), Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD), Ulusal Süt Konseyi (USK) ve Zootekni Federasyonu bulunuyor.  130’un üzerinde bildiri gelen kongrede Avrupa, Polonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de katılımcılar olacak.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI