Advert
Advert
Advert

İŞKUR, İzmir’de işgücünün fotoğrafını çekecek

5 BİN 334 İŞVEREN İLE GÖRÜŞÜLÜP RAPOR HAZIRLANACAK

İŞKUR, İzmir’de işgücünün fotoğrafını çekecek
İŞKUR, İzmir’de işgücünün fotoğrafını çekecek Küçük Menderes
Bu içerik 551 kez okundu.
Advert

İzmir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü işgücü piyasası araştırması kapsamında 5 bin 334 işverenle yüz yüze görüşecek. Araştırma, 1 Nisan 2019-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında 4.345’inin 20+ istihdamlı, 246’sının 10-19 istihdamlı,  743 tanesinin de 2-9 çalışanı olan işyerleri olmak üzere il genelinde toplam 5 bin 334 işyeri ziyaret edilerek yapılacak. Bu ziyaretlerle İzmir İşgücü Piyasası’nın fotoğrafı çekilecek.

Konuyla ilgili İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Çalışma sonucunda İzmir’de işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri ile sektörel düzeydeki açık işler belirlenerek karşılanmaya çalışılacaktır. 2020 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir.

İşyerlerinin ziyaretleri esnasında işverenlere İŞKUR hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra yükümlülükleri, hakları ile ilgili danışmanlık hizmeti de verilecektir. Kuruma kayıtlı olmayan işyerlerinin kayıt altına alınması, bu işlem gerçekleştirilirken varsa açık işlerin alınması ve karşılanması, aranan niteliklerde işgücü yetiştirilmesine yönelik işverenlerle aktif işgücü programları kapsamında işbirliği yapılması, işverenin İŞKUR’un sunduğu diğer hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerinin alınması, işgücü yetiştirme alanında işverenlerden etkin olarak yararlanılması hedeflenmektedir.

 

RAPOR HALİNE GETİRİLECEK

Ayrıca çalışma sonuçları Genel Müdürlüğün koordinasyonunda illerde eğitimli İŞKUR personeli tarafından raporlaştırılacaktır. Bu raporla ilin işgücü piyasası talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasa yapısı ve ihtiyaçları ortaya konulacak olup, öncelikle piyasanın temininde güçlük çektiği mesleklerde mesleki eğitim planlamaları yapılarak piyasanın ihtiyacı karşılanacaktır.

Bu araştırmayla; yerel düzeyde kısa dönemli işgücü talebinin eğilimleri belirlenerek, aktif işgücü piyasası politikalarının ihtiyaca uygun planlaması için veri tabanı oluşturacak ve yerel düzeyde işgücü piyasası talep verilerini içeren bir rapor düzenlenecek olup, araştırmanın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir” denildi.

Bilgehan Sakıcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI