Advert
Advert
Advert

Olimpiyatlardan ölümsüz kareler bu sergide

19 MAYIS’IN 100. YILI ANISINA MEMLEKETİNDE SERGİ AÇTI

Olimpiyatlardan ölümsüz kareler bu sergide
Olimpiyatlardan ölümsüz kareler bu sergide Küçük Menderes
Bu içerik 237 kez okundu.
Advert

Ödemişli fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Vedat Açıkalın (77), 'Olimpiyat Sporları' adı altında Olimpiyat oyunlarında çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Binası’nda Ödemişlilerin beğenisine sundu. 58 fotoğrafın yer aldığı Açıkalın’ın sergisi 20 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

Uzun yıllar Avustralya'nın Sidney şehrinde yaşayan emekli İngilizce öğretmeni Vedat Açıkalın, bir süre önce Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Aynı zamanda gazeteci olan Açıkalın, Avustralya'dayken olimpiyatlarda çektiği fotoğrafları hemşehirleriyle buluşturdu. Önceki akşam açılış töreni İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Binası’nda yapılan sergide Açıkalın'ın olimpiyat sporları ile ilgili 58 fotoğrafı beğeniye sunuldu.

Serginin açılışını Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, fotoğraf sanatçısı Vedat Açıkalın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener, CHP Ödemiş ilçe Başkanı Hamdi Halis, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş gerçekleştirdi. Açılışa çok sayıda sanatsever katıldı.

 

AVUSTRALYA’DA OLİMPİYAT FOTOĞRAFLARI ÇEKTİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nın 100. yılı çerçevesinde memleketi Ödemiş’te sporla ilgili bir sergi açtığını söyleyen Vedat Açıkalın, "1973 yılında Avusturalya'nın Sidney şehrine yerleştim. Burada dört arkadaşımla birlikte Anadolu Gazetesi'ni çıkardık. Türkiye'de de daha önce çeşitli gazete ve dergilerin muhabirliğini yaptım. Fotoğrafçılığı burada en iyi şekilde öğrendim. Ama içimde bir duygu vardı. Lise yıllarımda atletizme merak sararak, maratonlarda yarışıyordum. Bu nedenle olimpiyat sporlarına karşı büyük ilgim vardı. Avusturalya'da dünya şampiyonları ile röportajlar yaptım. Yani bu iş bende olimpiyat fotoğrafçılığına karşı büyük merak uyandırdı ve olimpiyat fotoğrafları çekmeye başladım. Bu fotoğrafları daha önce 2004 Atina Olimpiyatları sırasında İstanbul Akmerkez'de, 2006 yılında İzmir Resim ve Heykel Müzesi'nde üniversite olimpiyatları sırasında çektiğim fotoğraflarla birlikte sergiledim. Çeşitli ülkelerde dünya, Avrupa şampiyonalarında fotoğraflar çektim. Bu yıl Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı 19 Mayıs 1919'un 100. yıldönümü olması nedeniyle sergimi spor konusuna ayırdım" dedi.

Davetliler fotoğrafları ilgiyle incelerken Açıkalın, serginin 20 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaretçiye açık olacağını dile getirdi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI