Advert
Advert
Advert

Ödemişli dağcılar bu kez Seferihisar’da

EFE DAĞCILIK’TAN TEOS ANTİK KENTİNE KÜLTÜR ve DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Ödemişli dağcılar bu kez Seferihisar’da
Ödemişli dağcılar bu kez Seferihisar’da Küçük Menderes
Bu içerik 212 kez okundu.
Advert

Efe Dağcılık Ödemiş Belediyespor, hafta sonunda Seferihisar-Sığacık Teos Antik Kenti’ne doğa yürüyüşü yaptı. Doğa yürüyüşü ile ilgili gazetemize bilgi veren Efe Dağcılık Başkanı Mümtaz Saygı şunları söyledi:

“Efe Dağcılık Ödemiş Belediyespor olarak hafta sonunda Teos Antik Kenti’ne doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Toplam 37 kişinin katıldığı doğa yürüyüşüne İlhan Biçer rehberlik etti. Sabah saat 08.00’de Ödemiş Salı Pazarı’ndan Sığacık’a hareket ettik. Saat 12.00’de Sığacık’tan yürüyüşe başladık. Yaklaşık iki kilometrelik yürüyüşün ardından antik dönemlerde mermer ocağı olarak kullanılan Karagöl’e geldik. Burada kısa bir mola verdikten sonra tekrar yürüyüşümüze devam ettik. Çiçek açmış mandalina ağaçlarının mis gibi kokusu eşliğinde yürüyüşümüz devam etti. Yaklaşık 4 km. yürüyüşün ardından Antik Yunan'da kent meclisinin toplandığı yer olan Bouleuterion’u gördük. Onun güneydoğusunda tanrıça Apollonis Eusebes Apobateria’ya adanmış Agora Tapınağı yer almaktadır. Buraları gezdikten sonra güneyde yer alan Teos Antik Liman’a gittik. Karagöl’den çıkarılan mermerler, Roma kentlerine deniz yolu ile buradan taşınmış.

Limanın doğusunda ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmeyen şapel yer almaktadır. Şimana gelen veya buradan sefere çıkan denizcilerin kullanımına yönelik yapılmış. Teos Güney Liman’ı dolaştıktan sonra, Teos Antik Kentine gittik. Teos’ta inşa edilmiş olan Anadolu’daki en büyük Dionysos Tapınağı’nın yanına gittik. Dionysos Tapınağı’nın mimarı, Güllübahçe Prieneli Hermogenes’dur. 12 İyon kentinden birisi olan Teos Antik Kenti, M.Ö. 1000 yıllarda Boiotia Kralı Athamas tarafından kurulmuştur. Bir yarımadaya kurulu olan Teos Antik Kenti, deniz ticaretinden dolayı çok hızlı gelişmiş büyük ticari önem kazanmıştır. Dionysos Tapınağı’nın kuzeydoğusunda yer alan antik tiyatroyu gördük. Hellenistik Dönem’de inşa edilmiş olan gymnasion, akropolün kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Teos Antik Kenti’ni gezdikten sonra Akarca’ya gittik. Burada yemek molası verdik. Bu hafta ki etkinliğimiz hem doğa yürüyüşü hem de kültürel faaliyeti oldu. Güzel bir hafta sonu geçirdik. Buradan doğasever dostlarımızı etkinliklerimizi bekliyoruz.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI