Advert
Advert
Advert

İlk meclis seçimlerle geçti

BAŞKAN ERİŞ’TEN “ORTAK AKIL” MESAJLARI

İlk meclis seçimlerle geçti
İlk meclis seçimlerle geçti Küçük Menderes
Bu içerik 1016 kez okundu.
Advert

31 Mart’taki yerel seçimlerin ardından yeni oluşan Ödemiş Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı Pazar akşamı yapıldı. Divan katipliği, Başkanvekillikleri, Encümen ve ihtisas komisyonlarının üye seçimleriyle geçen toplantıda belediye meclisi üyelerinden Tarım ve Hayvancılık Komisyonu oluşturulması kararı alındı. Başkan Eriş, kent için alınacak kararlarda ortak aklın egemen olacağı mesajlarını verdi.

Yerel seçimlerden iki hafta sonra Belediye Başkanı Mehmet Eriş başkanlığında gerçekleşen 2019-2024 dönemi ilk meclis toplantısında meclisin en genç üyeleri MHP’li Anıl Taş ve AK Partili Tahir Yılmaz, divan katipliği seçimine kadar katiplik görevini gerçekleştirdi. Başkan Mehmet Eriş toplantıyı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile açtı. Eriş daha sonra tüm meclis üyelerine başarılı bir çalışma dönemi dilediğini ifade etti.

 

MECLİS BAŞKANVEKİLLERİ SEÇİLDİ

CHP, AK Parti ve MHP gruplarından oluşan mecliste divan katiplikleri gizli oyla belirlendi. CHP grubundan Gülin Varış Özlü ve Gökhan Kara divan katipliğine seçilirken divan katipliği için yedek üyeler de Kenan Çayan ve Murat Ürün oldu. Meclisin birinci başkanvekilliğine Hamdi Halis ikinci başkan vekilliğine de Feridun Azeroğlu seçildi.

Belediye Encümeni için AK Parti grubundan Şevket Hasırcı aday gösterildi. AK Parti Grubu sözcüsü Abdülkadir Karaerkek, kenti birlikte yönetme hedefine uygun olarak Hasırcı’yı aday gösterdiklerini ifade etti. CHP grubundan ise Ufuk Aykol, Gökhan Kara ve Tahir Balban aday gösterildi. Aykol, Kara ve Tahir Balban 20’şer oyla belediye encümenini oluşturdular. Hasırcı 9 oy aldı.

 

İHTİSAS KOMİSYONU SEÇİMLERİ AÇIK OYLA

Daha sonra ihtisas komisyonlarının çalışma süresi ve üye sayısı karara bağlandı. 1 yıl boyunca görev yapmak üzere CHP grubundan üç, AK Parti grubundan iki isimle komisyonların oluşturulacağı belirtildi. İhtisas komisyonu seçimleri açık oyla yapıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’na CHP grubundan Sema Bilgi, Murat Ürün ve Mustafa Turan; AK Parti grubundan da Fatih Kök ve Ahmet Örs seçildi. İmar Komisyonu’na CHP grubundan Ufuk Aykol, Tülin Bozoğlu ve Gökhan Kara; AK Parti grubundan Şevket Hasırcı ve Murat Öncel seçildi.

 

AK PARTİ, KOMİSYONLAR İÇİN MHP’Lİ ÜYELERİ ÖNERDİ

Hukuk Komisyonu’na CHP grubundan Gökhan Kara, Gülin Varış Özlü ve Nazan Dönmez; AK Parti grubundan AK Parti grubundan İbrahim Onur Atbin ve MHP grubundan Anıl Taş seçildi.

Sağlık Komisyonu üyeliklerine CHP grubundan Feridun Azeroğlu, Mehmet Okumuş, Metin Uçar; AK Parti grubundan Gülşen Görken ve İbrahim Armutlu seçildi.

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nun üye sayısı 5 olarak oybirliği ile belirlendi. CHP grubundan Sema Bilgi, Tülin Bozoğlu, Gülin Varış Özlü, MHP grubundan Derya Coşkun, AK Parti grubundan da Tahir Yılmaz seçildi.

Tarihi Kentler Birliği Meclisi’nde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile birlikte görev yapacak asil üyeliğe Tülin Bozoğlu, yedek üyeliğe de Mehmet Okumuş seçildi. Ege Belediyeler Birliği Meclisi’nde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile birlikte belediye meclisini temsilen asil üyeliğe Sedat Turman seçildi. Yedek üyeliğe de Kenan Çayan seçildi. Gayrimenkul Satış Komisyonu üyeliğine CHP grubundan Metin Uçar seçildi.

 

OSB’DE ERİŞ GÖREV YAPACAK

Üç üyeden oluşan Sosyal Yardım Komisyonu için CHP grubu Sema Bilgi, Murat Ürün ve Mehmet Okumuş’u aday gösterdi. AK Parti grubunun adayı ise Asuman Karakayaoğlu oldu. CHP grubunun adayları oyçokluğu ile Sosyal Yardım Komisyonu’na seçildi. Ödemiş OSB Müteşebbis Heyeti’nde Ödemiş Belediye Meclisi’ni temsilen asil üye olarak Başkan Mehmet Eriş’in yer alması, yedek üyenin de Gülin Varış Özlü olması oybirliği ile karara bağlandı. Ödemiş Belediyesi Personel Limited Şirketi’nde önceki başkan Mahmut Badem’in görev süresinin dolması nedeniyle Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e yetki verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

 

MHP’Lİ KINLI’DAN ÖDENEKLE İLGİLİ ÖNERİ

11 Nisan’da Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirmesi yapılan CHP’li üye Özay Kaptan’ın aylık ödeneğinin belirlenmesi konusunda başkanlık makamının önerisi Başkan Eriş’in aylık ödeneğinin 3’te 2’si olacak şekilde olurken MHP grubu sözcüsü Ceyhun Kınlı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adında yer alan halk kelimesine uygun olacak şekilde seçim öncesi belediye işçilerine vaat edilen 2 bin 200 liralık asgari ücret kadar bir ödenek verilmesi önerisini sundu. Başkan Yardımcısı Kaptan’ın aylık ödeneğinin başkanın aylık ödeneğinin 3’te 2’si şeklinde olması CHP grubunun oylarıyla oyçokluğu ile mecliste kabul edildi.

 

FAALİYET RAPORU OYBİRLİĞİYLE

Toplantıda önceki dönemde oluşturulan Denetim Komisyonu’nun 15 Mart tarihli raporu hakkında üyelere bilgi verildi. 2018 yılı döneminin Faaliyet Raporuyla ilgili bilgiler verilirken Faaliyet Raporu görüşülürken meclise birinci başkanvekili Hamdi Halis başkanlık yaptı. Ödemiş Belediyesi’nin 2018 yılı faaliyet raporu oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda 2019 yılının kalan ayları için Ödemiş Belediye Meclisi’nin çalışma takvimi de belirlendi. Her ayın ilk pazartesi günü toplanacak Ödemiş Belediye Meclisi’nin önümüzdeki ayki ilk toplantısı Ramazan ayına denk geldiği için saat 16.00’da yapılacak. 3 Haziran’da arefe gününe denk gelen meclis toplantısı da saat 11.00’da gerçekleştirilecek. Ağustos ayında toplantı yapılmayacak. Çalışma takviminin oybirliği ile kabulünün ardından AK Parti grubunun ek gündem maddesi olarak sunduğu öneri görüşüldü.

 

AK PARTİ’DEN YENİ KOMİSYON ÖNERİSİ

AK Parti Grubu adına Abdülkadir Karaerkek, bölge ekonomisinin lokomotifi tarım ve hayvancılıkla ilgili ihtisas komisyonu kurulmasını önerdiklerini açıkladı. Başkan Mehmet Eriş de kendilerinin de böyle bir taslağının olduğunu ancak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki Tarım Komisyonu’nun çalışma sistemini gördükten sonra hayata geçirmek istediklerini belirterek, yine de Ödemiş Belediye Meclisi’nde bir an önce bir Tarım ve Hayvancılık Komisyonu kurulması önerisini desteklediklerini vurguladı. Tarım ve Hayvancılık Komisyonu kurulması önerisi oybirliği ile kabul edildi.

Bir yıl süreyle görev yapacak ve beş üyeden oluşacak Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na CHP grubundan Feridun Azeroğlu, Mustafa Turan ve Mustafa Gerçek; AK Parti grubundan da Abdülkadir Karaerkek ve İbrahim Armutlu seçildi.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde MHP grubu adına Ceyhun Kınlı, AK Parti grubu adına Abdülkadir Karaerkek, yeni dönemde Başkan Mehmet Eriş’e ve tüm meclis üyelerine başarı ve verimli bir çalışma dönemi dileklerini iletti. Karaerkek ve Kınlı ayrıca önceki Belediye Başkanı Mahmut Badem’e de hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. CHP grubundan Nazan Dönmez, 31 Mart yerel seçimlerinin sonucunda halkın iradesiyle oluşan Ödemiş Belediye Meclisi’nin ilçeye önemli hizmetleri kazandırma konusunda başarıyla görev yapacağına inandıklarını söyledi. Dönmez de önceki Başkan Mahmut Badem ve birlikte görev yaptığı meclis üyelerine alınan kararlar için teşekkürlerini sundu.

 

BADEM’E VE ÖNCEKİ DÖNEMİN MECLİSİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Dilek ve temenniler bölümünde birlik mesajları veren Başkan Mehmet Eriş, “Belediye Başkanımız Mahmut Badem, görevini Mart sonu itibariyle tamamladı. Onunla birlikte Ödemiş’e hizmet eden meclis üyelerimize konulan her taş, dikilen her ağaç, kaldırılan her çöp için teşekkür ediyoruz. Onların aklı fikrinin yanı sıra kurum amiri yönetici arkadaşlarımız ve emek veren işçilerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz. Bizler de yeni meclis olarak yine Ödemiş’in ihtiyaçlarını öncelikli olarak giderecek şekilde hareket edeceğiz. Var olan projelerin de takipçisi olacağız, sürdürülmesini sağlayacağız. Biz hepimiz ayrı ayrı olarak dolaşsak da sokakları meydanları dolaştık. İnsanlarımızı dinledik. Ve dedik ki; ‘Biz sizin dertlerinize gücümüzün yettiğince aklımızın var olduğu çözümlerle size derman bulmaya çalışacağız’. Ekonomik bütçe olanakları oranında. Ekonomik bütçeyi son noktasına kadar halkın huzur bulacağı hizmetlerde değerlendireceğiz.

Bizim 99 kardeşimiz var her bir mahalle bizim için önemli ve değerli. Hizmet eksikliği olan, yaşam zorluğu olan yerlerin dertlerine derman olacağız. Bir aile birlikteliği içerisinde bir bütün olarak bunları yerine getirmeye çalışacağız. Farklı siyasi partilerden olsak da burada alınan kararlar Ödemiş ailesine hizmet yönüne dönecektir” dedi.

 

ORTAK AKILLA HAREKET ETME MESAJI

Önümüzdeki günlerde belediye meclisi üyelerine brifing verileceğini açıklayan Eriş, olanaklar çerçevesinde neler yapılabileceği konusunda meclis üyeleriyle fikir alışverişinde bulunarak ortak aklı geliştirmek istediklerinin altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görev alacak CHP’li ve AK Partili meclis üyelerinin de Ödemiş ailesi olarak görev yapacağını hatırlatan Eriş, “Ödemiş’in dertleri konusunda Büyükşehir’in desteğiyle neleri çözebileceğiz, bunların yoluna bakacağız. Büyükşehir’i biraz daha etkin olmaya davet edeceğiz. Tabi bunu yaparken doğru projelerle doğru sunumlarla bilgilendireceğiz. Bu süreci de hızlandıracağız. Alınan tüm kararlarda ortak aklın, ortak dileğin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bize güvenen insanlara karşı birlikte çok güzel kararlar alacağımıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

Başar Uçar

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI