Advert
Advert
Advert

Koza-Der: “Tarım alanlarına yazık oluyor”

Koza-Der: “Tarım alanlarına yazık oluyor”
Koza-Der: “Tarım alanlarına yazık oluyor” Küçük Menderes
Bu içerik 640 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in İlkkurşun köyü çevresindeki zeytin ağaçlarının katledildiğine dair çıkan haberlere tepki gösteren Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (Koza-Der) üyeleri, İlkkurşun köyüne giderek, konuyla ilgili basın açıklaması yaptılar. Köylülerle birlikte yapılan basın açıklamasını okuyan dernek yönetim kurulu üyesi Salih Özlü ile dernek üyesi Sadettin Şanlı, projenin çevredeki tarım alanlarına büyük zarar vereceğini söylediler.

Köyün güneyinden geçen mevcut karayolunun genişletilmesi projesinden niçin vazgeçildiğini anlayamadıklarını belirten Özlü ve Şanlı, “Yeni proje, İlkkurşun köyünün tarım alanlarından geçerken, köyün kuzeyinde yer alan yüzlerce zeytin ağacının da sonunu geçirecek” dediler.

Bu projenin doğaya, tarıma ve ülke ekonomisine hiçbir yararı yok diyen Koza-Der üyeleri, köylülerin projeye karşı çıkmakta haklı olduklarını belirterek, “Bu tür karşı çıkışların içeriği dikkate alınmadan, ‘siz yola mı karşı çıkıyorsunuz’ diye soruyorlar. Biz ne yola karşıyız ne de yatırıma. Fakat proje kamu yararını gözetmiyorsa bunu bu ülkenin duyarlı vatandaşları olarak söylemek zorundayız. Efendim büyüklerimiz böyle uygun görmüşler diyemeyiz” şeklinde konuştular.

“100 metrelik bir kısalma uğruna yüzlerce dönümlük verimli tarım alanlarından vazgeçmek bu ülkenin kaynaklarına yapılan bir saldırıdır” diyen Koza-Der yönetim kurulu üyesi Salih Özlü, “Hadi diyelim ki projeden vazgeçemiyorsunuz. O halde buradaki zeytin ağaçlarının başka yerlere taşınması için güzel bir proje üretebilirdiniz. ‘Ne olursa olsun biz bu yolu yapacağız, siz ne derseniz deyin’ demek doğru bir yaklaşım değildir. Koza-Der olarak bölgemizdeki bu tür doğa katliamlarına dikkat çekip çözüm yolları ürütmeye çalışıyoruz. Amacımız yatırımları ve projeleri engellemek değil en doğru yolu göstermektir” dedi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi