Advert
Advert
Advert

Sulama Kooperatiflerine önemli fırsat!

TESİS BORÇLARI SIFIRLANIYOR

Sulama Kooperatiflerine önemli fırsat!
Sulama Kooperatiflerine önemli fırsat! Küçük Menderes
Bu içerik 303 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes Havzasında da tarımsal sulamada önemli görevler üstlenen yeraltı suyu sulama kooperatiflerine tesis borçlarını sıfırlama şansı doğdu. DSİ’den yapılan açıklamaya göre yeraltı suyu sulama kooperatiflerinin tesis borçları siliniyor. Geçen yıl çıkan yasa ile Kooperatif yönetimi artık tesisi almak zorunda kalmayacak, çalıştırdığı tesiste sadece işletmeci de olabilecek. Böylece kooperatifler 30 yıl boyunca devlete ödeyeceği para ile çiftçiye hizmet götürecek

Devlete milyonlarca lira tesis borcu olan yeraltı suyu sulama kooperatiflerinin borcu bir kalemde siliniyor. Geçen yıl 28 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7139 sayılı yasa ile kooperatifler artık çalıştırdıkları tesisi almak zorunda kalmayacak. Tesisin sadece işletmecisi de olabilecek.

 

İZMİR’DE TOPLANTI YAPILDI

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü kendisine bağlı İzmir, Manisa ve Uşak’taki 108 kooperatif başkanı ile bir toplantı düzenledi yeni yasayı ve uygulamasını anlattı. DSİ 2. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Çağlar’ın başkanlık ettiği toplantının açılış konuşmasını DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yer Altı Suları (YAS) Şube Müdürü Adem Somer yaptı. Somer “108 kooperatifimizden 12’si tesis borçlarını ödedi. Devlete tesis borcu olan 96 kooperatiften sadece 5’i bize başvuruda bulundu. Bu sayının 40 hata 50’ye ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

 

“İCRALIK OLMAKTAN KURTULACAKLAR”

7139 sayılı yeni yasa ile ilgili kooperatif başkanlarına bilgi veren Mühendist Esen Gün Yalçınkaya ise “Eski yasaya göre DSİ’nin tamamladığı pompa, kuyu, baraka, elektirikasyon ve sulama tesislerini kooperatifler, 5 yıl ödemesiz 25 yıl geri ödemeli olarak almak zorundaydı. Ancak yeni yasa ile kooperatiflerimiz 30 yılı kapsayan bu borcun altına girmekten kurtuluyor.  Tesislerin mülkiyeti artık DSİ’de kalacak, kooperatifler işletmeci olacak. Sadece tesisin bakım ve onarımını yapacak” diye konuştu.

 

“PARA HİZMET İÇİN HARCANACAK”

Yeni yasanın özellikle 30 yıllık borç ödemesinin ilk yıllarında olan kooperatifler için büyük fırsat olduğunu kaydeden DSİ 2. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Çağlar ise birçok kooperatifin miktarı milyonları bulan tesis borçlarını ödeyemediğini ve bu nedenle ciddi maddi sıkıntılarla karşılaştığını vurguladı. Çağlar “Kooperatiflerimiz artık tesis için harcayacağı parayı çiftçimize direk hizmet için kullanabilecek” diye konuştu.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI