Advert
Advert
Advert

Ödemiş’te emekli imam kazandığı muhtarlığını istiyor

Ödemiş’te emekli imam kazandığı muhtarlığını istiyor
Ödemiş’te emekli imam kazandığı muhtarlığını istiyor Küçük Menderes
Bu içerik 4147 kez okundu.
Advert

31 Mart yerel seçimlerinde, ilçeye bağlı Çayır mahallesinde, muhtarlık yarışını 244 oyla kazanan emekli imam Sadettin Günay, ilçe seçim kurulunun mazbatayı 136 oy alan İsa Kavak’a vermesinin ardından karara köy halkı ile birlikte itiraz etti.

Konya ilinden Çayır mahallesine 18 yaşında geldiklerini ve 19 yaşında mahallenin imamı olarak 33 yıldır bilfiil görev yaptıktan sonra emekli olduğunu vurgulayan 56 yaşındaki emekli imam Sadettin Günay, hakkının eski muhtar tarafından elinden alındığını dile getirerek hem YSK’ye hem de İzmir İl seçim kuruluna başvuru yapıp muhtarlık görevinin verilmesini istiyor.

Seçimden zaferle çıkan Günay, seçimden 11 ay öncesine kadar ikametgahının resmi olarak bulunduğunu iddia ederek kendisine haksızlık yapıldığını savundu.

 

20 YAŞINDA ÇAYIR MAHALLESİNDE EVLENDİ

Günay “Ben yıllarımı bu köye verdim. Emekli olduktan sonra Çayır köy muhtarlığına adaylığımı koydum. Benimle beraber bir arkadaşım da adaylığını koydu. Seçim sonucunda 244 oy alarak seçildim. Fakat benim hakkımı 136 oy alan diğer adaya verdiler. Ben ikametimi 25 Haziran 2018’de köye aldırdığım halde, eski muhtarımız beni kendine rakip gördüğü için benim nüfusumu askıya aldırmış. Benim haberim olmadan böyle bir şey yapamaz. Çok yüksek oy almama rağmen böyle bir haksızlığa uğradığım düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

 

“HEM YSK’YE HEM İL SEÇİM KURULUNA BAŞVURDUM”

“18 yaşında bu köye yerleştim. 19 yaşında İmam olarak göreve başladım. 20 yaşında burada Neriman Taş ile hayatımı birleştirdikten sonra 2 çocuğum var. O gün bu gün bu köyde yaşayarak Çayır Mahallesiyle bütünleştim” diyen Günay daha sonra şunları kaydetti: “Bu köyde aynı camiide tam 33 yıl görev yaptım. Haliyle kendime ait tapulu yerlerim de var. Devamlı olarak köyde kaldım. Emekli oldum. Yine burada kalmaya devam ettim.”

 

“35-40 YILDAN BERİ HOCAMIZ KÖYÜMÜZDE YAŞIYOR”

Çayır Mahallesi sakinlerinden muhtar aza adayı Habib Sulak da Günay’ın köyde 35-40 yıl gibi süre içinde yaşadığını ifade ederek “Hocamızla 35-40 yıldan beri bir aradayız. Köyümüze hizmet gelmesi için kendisinin aday olmasını istedik. Hocamız sevilen ve sayılan insanımız. Ayrıca kazandığı hakkın bir an önce kendisine verilerek muhtarımız Günay’ın köyümüzde bir an önce hizmete başlamasını bekliyoruz” dedi.

Çayır Mahallesi sakinlerinden Perihan Aydoğdu da Günay’ın köye 18 yaşında taşındığını bugün 56 yaşında olduğunu vurgulayarak “Hocamız 33 seneden beri görevi yapıyor. 18 yaşında buraya geldi. İki tane ikameti vardı. 2018 yılının Haziran ayında, tamamıyla buraya aldırdı. Hocamızın, kimsenin haberi olmadan karşı taraf bu ikameti indirtmiş. Biz halkça bunu seçtik. Hakkımızı istiyoruz. Oylarımızı istiyoruz” dedi.

Çayır mahallesi sakinlerinden Hasan Bahçe de “Öncelikle yüce divanımızın, devletimizin vermiş olduğu, daha sonra seçimler nedeniyle bu halkımızın vermiş olduğu bir hak var. Bu hakkın alın teriyle koşup, koşuşturup bazı engelleri aşmak isteyen hak sahibi olan Sadettin Günay’a verilmesini istiyoruz. 270 imza toplayarak bu mağduriyetimizin giderilmesini yüce divanımızdan, büyüklerimizden istiyoruz. Bu hakkımızın başka kimseye yar edilmemesini istiyoruz. Hakkımızın bizatihi ilgili olan şahsa iade edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yavuz tahta     2019-04-14 Hakkımızı istiyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI