Advert
Advert
Advert

BİRGİ' NİN TARİHİ HAMAMI GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

BİRGİ' NİN TARİHİ HAMAMI GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK
BİRGİ' NİN TARİHİ HAMAMI GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK Küçük Menderes
Bu içerik 180 kez okundu.
Advert

Ödemiş'e bağlı tarihi Birgi beldesindeki tarihi hamam nihayet gün yüzüne çıkıyor. Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanı’nda bulunan tarihi Osmanlı hamamında restore çalışmaları geçtiğimiz günlerde başladı. 27 Kasım 2018’de ihalesi yapılan hamamın, Ulu Camii önündeki meydanı tarihi özellikleriyle ortaya çıkarması bekleniyor.

1.287.000.00 Tl bedel ile ihale edilen restorasyonun, 330 günde bitmesi bekleniyor.

Birgi’de tarihi Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında, Osmanlı mimarisini yansıtan önemli yapılardan birisi olan ve yıllardır çevresindeki betonarme yapılardan dolayı sıkça tartışma konusu haline gelen Osmanlı Hamamı Ödemiş Belediyesi tarafından restore edilecek.

Konuyla ilgili belediyeden yapılan açıklamada “Birgi’de tarihi yapıların korunmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Birgi Çarşı Kentsel Tasarım Ve Restorasyon Projesi çerçevesinde Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı Hamamı turizme kazandırılacak. Projeye ilişkin çalışmalar tamamlandı.” denildi.

Geçtiğimiz yıl tarihi yapının çevresindeki betonarme yapıların yıkımlarına başlanmış ve çevresi demir bariyerle çevrilmişti.

Restorasyon projesi kapsamında hamamın çevresinde bulunan ve aynı zamanda görüntü kirliliği oluşturan yapılar yıkılarak aslına uygun restore edilecek, bu çalışmalarla birlikte Birgi’nin sembolü haline gelen ve çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Aydınoğlu Mehmet Meydanı yeni bir görünüme kavuşmuş olacak.

 

AYDINOĞLU HAMAMI

İzmir ili Ödemiş ilçesi, Birgi Bucağı’nda bulunan bu hamamın kitabesi günümüze gelememiştir. Bununla beraber Aydınoğlu Mehmet Bey’in (1312-1313) tarihinde yaptırmış olduğu Birgi Ulu Camisi ile bağlantılı olduğu sanılmaktadır.

Hamam, kesme taştan tuğla hatıllı olarak dikdörtgen planlıdır. Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Bu bölümlerin üzeri pandantifli birer kubbe ile örtülmüştür.

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI