Advert
Advert
Advert

Tarih ayağa kalkacak, turizme hayat verecek

Tarih ayağa kalkacak, turizme hayat verecek
Tarih ayağa kalkacak, turizme hayat verecek Küçük Menderes
Bu içerik 857 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yıllardır metruk durumda olan eski incir mağazası İZKA destekli projeyle yeniden ayağa kalkıyor. Uzun süre kaderine terk edilmiş halde bekleyen tarihi bina restorasyon çalışmaları sonrası “Ödemiş Kültür Turizm Ofisi” olarak hizmet verecek.

Ödemiş’te Ordu Caddesi üzerinde tarihi İzmir Oteli’nin hemen yanında bulunan ve her geçen yıl bir bölümü daha yıkılarak enkaza dönüşen eski incir mağazası bugünlerde hummalı bir çalışmaya tanıklık ediyor. Ödemiş Belediyesi’nin restorasyonu ve turizm ofisi olması için İZKA’dan destek aldığı proje ile tarihi bina aslına uygun şekilde ayağa kaldırılıyor.

 

YILLARCA DEMİR KAFESİN İÇİNDE KALMIŞTI

İZKA’nın desteğinin yanı sıra Tarihi Kentler Birliği tarafından da projesi ödüllendirilen binada uzun zaman brandaların arkasında kalan duvarlar yeniden ortaya çıktı. Yıllarca yıkılıp da çevresine zarar vermesin diye yerleştirilen  demir parmaklıklarından kurtulan binadaki çalışmalar görenleri heyecanlandırıyor.

 

İZKA DESTEK VERDİ, TKB ÖDÜL

Ödemiş turizmine kazandırılacak bina için İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması mali destek programına proje sunan Ödemiş Belediyesi hibe desteği almaya hak kazanmıştı. 1 milyon 62 bin lira maliyetle ayağa kaldırılacak binadaki proje maliyetinin 800 bin lirasını İZKA karşılıyor.

“Tarihe yolculuk - Ödemiş” adıyla başlatılan projede restorasyon çalışmalarının sonrası tarihi incir mağazası, Ödemiş’in geleneksel el işi ürünleri ve Ödemiş’i tanıtan organik ürünlerin satışının yapılacağı merkez olarak düzenlenecek. Ayrıca Ödemiş turizmine de tanıtım ofisi olarak hizmet verecek.

Proje ayrıca  kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmaya eski incir mağazasının turizme kazandırılmasını içeren “Ödemiş Kültür Turizm Ofisi” adlı projeyle katılan Ödemiş Belediyesi, ödüle layık görülmüştü.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi