Advert
Advert
Advert

Kahrat’ta yer altı suyu besleme tesisi beklentisi

Kahrat’ta yer altı suyu besleme tesisi beklentisi
Kahrat’ta yer altı suyu besleme tesisi beklentisi Küçük Menderes
Bu içerik 576 kez okundu.
Advert

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Küçük Menderes Havzası'nda yapılan Türkiye'nin ilk suni yer altı suyu besleme tesisi bölgede heyecanla bekleniyor.

Proje kapsamında, Küçük Menderes Havzası'ndaki her parsel suya kavuşacak ve 5 milyon 27 bin metreküp su yer altında depolanacak.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Kahrat Mahallesi Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Önem “Beklediğimiz bir proje. Bu yeraltı sulamalarıyla ilgili beldemiz yani bu bölge sıkıntılı bir durumdaydı. Yer altı sularımız günden güne belli bir miktarda düşüş yaşanıyordu. DSİ tarafından yapılan besleme ünitesi bu bölgenin can suyu oldu. Bizim sulama kuyularımızda ortalama 10 metreye kadar kayıp oluyordu. Bu besleme ünitesiyle inşallah bu canlılık devam edecek. Bu proje bizim can suyumuz gibi bir şey oldu. Üreticimiz için bu tesisi düşünen yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Kahrat mahallesinden Ali Üzrek de “Şimdiye kadar sulamada masraf yapıyor; çok para ödüyorduk. Çiftçilikten vazgeçme niyetimiz bile vardı. Şimdi sulama suyumuzda artış yaşandı. Hayvancılık yapmamız bundan sonra daha rahat olacak. Sularımız bol olacak; yükselecek. Bunun için çok memnunuz. DSİ ve ilgili bakanlığa teşekkür ediyorum” dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI