Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

KOCAOĞLU: “BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ”

KOCAOĞLU: “BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ”
KOCAOĞLU: “BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ” Küçük Menderes
Bu içerik 812 kez okundu.
Advert

Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV)  İzmir Mimarlar Odası’nda düzenlediği “Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi adaylarının  “Ak belediyecilik diye” ortalıkta dolaştığını ancak ortada Ak belediyecilik diye bir şey göremediğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Belediyecilik bizim işimiz” dedi.

15 yıllık belediye başkanlığı dönemini özetleyen Kocaoğlu, “Kentin kalkınması, vatandaşlarımızın ekmeğinin büyümesi için ortaya koyduğumuz İzmir Modeli ile Türkiye belediyeciliğine yeni bir soluk ve nefes getirdik. Göreve geldiğimde belediyenin 1 katrilyon 804 trilyon lira borcu vardı. 3 yıl içinde bu borcu tasfiye ettim. Hiç hayali projeler peşinde koşmadım. Aklı ve bilimi rehber aldım. Soğanı doğrayan metroyu yapan bilir” dedi.

 

“KENTLE YATTIM, KENTLE SOLUDUM”

AKP iktidarında “muhalif” Belediye Başkanlığı yapmanın meşakatli ve sıkıntılı bir iş olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: “Son derece sıkıntılı, özgüven,  mücadele isteyen, dik durmayı gerektiren bir iştir. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu AAA'dır. Türkiye hazinesinin kredi notundan 15 basamaktan daha fazla yukardadır. Büyükşehir Belediyesi'nde finans yönetimi vardır. Hiç ödeme sıkıntısı çekmeden hem yatırımları yaptım hem de itibarımızı artırdık. Hele hele yaşadığımız ekonomik krizde AAA notunu koruyarak 31 Mart'ta Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimizi Sayın Tunç Soyer'e devredecek olmam önemli bir kriterdir. Çünkü biz  kanunen verilmesi gereken bedelin dışında merkezi hükümetten  bir kör kuruş destek almadık. Üstelik bürokrasideki birçok projemiz, planlarımız sürekli ertelendi,  hala şuanda bile bekleyen birçok projemiz var”

 

“AK BELEDİYECİLİK NEREDE?”

AKP’li belediye başkan adaylarının, milletvekillerinin “Ak belediyecilik” diye tanıtım yaptıklarını vurgulayan ancak ortada böyle bir belediyecilik göremediğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Ben bakıyorum Ak bir şey göremiyorum. Belediyecik de göremiyorum. Belediye Başkanı da göremiyorum.  15 sene Kadir Bey İstanbul’u yönetti bir telefonla gitti. Keza 25 yıl görev yapan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe ve Balıkesir Belediye Başkanı da aynı şekilde. ‘Ak belediyecilik” diye bir şey yok. Belediyecilik bizim işimiz.  İnsana değer vermek, insan için çalışmak, vatandaşlarımızın yaşam standardını yükseltmek, insanı sevmek, çıkar ilişkilerine girmemek bizim felsefemiz.  15 sene içinde kimse ‘şuna çıkar sağladın,  şuna rant sağladın,  emsal karar yarattın’ diyemez” şeklinde konuştu.

 

SOYER: “DEMOKRASİ 4.0’A İHTİYAÇ VAR”

Açılışta konuşan CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, sosyal demokrasiye,  tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Sosyal demokrasi bugün belki de insanlığın en sıkıntılı döneminde çok daha fazla ihtiyaç duyulan arayış haline geldi. Demokrasinin taşıdığı erdemler,  tarihsel birikimler ve zenginlikler,  bugün insanların hayatına çözüm üretmekte,  derdine derman olmakta küresel sıkıntılar yaşıyor. Bunun için tarım 4. 0, sanayi 4.0 gibi demokrasi için de  4. 0 arayışına ihtiyaç var” dedi.

 

KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK

SODEV Başkanı Ertan Aksu, toplumda her türlü adaletsizliğe karşı toplumsal muhalefeti geliştirmek, sosyal demokrasinin tanınması için çaba harcamak için kurulan vakfın bu yıl 25. yılını doldurduğunu belirterek, "Biz düzenlediğimiz bu panelle sosyal demokrat belediyeciliğin başarılı örneklerini ortaya çıkarmak istedik.  Sosyal demokratların genel siyasette de  yerel siyasette kaybetme lüksü yok” diye konuştu.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Ödemiş Belediyesi'nden bayrak asma çağrısı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı
Melodi Psikolojik Danışmanlık Merkezi törenle açıldı