Advert
Advert
Advert

Konut fiyatlarında düşüş sürdü!

Konut fiyatlarında düşüş sürdü!
Konut fiyatlarında düşüş sürdü! Küçük Menderes
Bu içerik 875 kez okundu.
Advert

Şubat ayında Hürriyet Emlak verilerine göre İzmir’de konutların metrekare satış fiyatlarının en çok düştüğü ilçe Ödemiş oldu. Konut kredilerinde yaşanan faiz artışıyla birlikte emlak piyasasında yaşanan durgunluk fiyatlara da yansımış oldu.

Ağırlaşan ekonomik şartların etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe yıllardır devam eden artışın 2018 yılında yerini durgunluğa bıraktığı Ödemiş’te emlak piyasasında da talebin azalmasıyla birlikte konut fiyatları düşüşe geçti.

 

FİYATLAR GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %4 DÜŞTÜ

Hürriyet Emlak Endeksi’nin yayımladığı verilerde Şubat ayında Ödemiş’te konutların metrekare satış fiyatları yaklaşık geçen yılın aynı dönemine göre %4 azaldı. Geçtiğimiz Aralık ayında ortalama metrekare satış fiyatının 1954 lira ile en yüksek seviyesine ulaştığı Ödemiş’te konut kredilerinde faiz artışı ile birlikte Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi alım-satım yavaşladı. Vatandaşlar krediyle konut almakta zorlanmaya başladı. Talep azalınca fiyatlarda da düşüş görüldü. Ödemiş’te Ocak ayında 1799 liraya inen metrekare satış fiyatı, Şubat ayında 1668 liraya geriledi. 2019 yılının ilk iki ayı fiyatlardaki azalmaya sahne oldu.

 

BİR AYDA ORTALAMA %7,28 AZALDI

Hürriyet Emlak’ın yayınladığı verilere göre Şubat ayında İzmir’de konut fiyatlarının en fazla azaldığı ilçe Ödemiş oldu. Ocak ayına göre konut fiyatları %7,28 azaldı. Ödemiş’i %6,62’lik azalma ile Seferihisar ve %6,15’lik azalma ile Çeşme takip etti. Konut kredilerindeki faiz artışıyla birlikte Ödemiş’te de vatandaşlar ev almaktan uzaklaşırken Ödemiş gibi Tire’de de konut fiyatlarındaki bir aylık ortalama düşüş %13’ü aştı. Tire gibi Torbalı’da da metrekare satış fiyatlarında bir ay öncesine göre azalma görüldü.

 

YENİ YAPI RUHSATI DA AZALMIŞTI

Ekonomideki dalgalanmaların etkisi emlak piyasasına da yansırken Ödemiş’te 2010’lu yıllarda hızla büyüyen sektörlerden olan inşaatta da TÜİK’in 2018 yılı verilerine göre yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yıla göre %23,6 azaldı. Bir önceki yıla göre ruhsat verilen yapıların yüzölçümü %26,6, değeri %7,6, daire sayısı da %19 azalış gösterdi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI