Advert
Advert

Patateste ithalatın gerekçesini anlattı

PAKDEMİRLİ: “‘ÇAMUR AT İZİ KALSIN’ YAPIYORLAR”

Patateste ithalatın gerekçesini anlattı
Patateste ithalatın gerekçesini anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 857 kez okundu.
Advert

1994 yılından beri yatırım bekleyen Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk temeli Tarım Kredi Yem’in Yem Katkı Tesisi için atan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, patateste ithalata neden ihtiyaç duyulduğunu gerekçeleriyle anlattı. Pakdemirli, kendisi üzerinden hükümetin yıpratılmak istendiğini iddia etti. Pakdemirli yerel yönetimle merkezi hükümetin uyumlu olması gerektiğini  de belirterek, “AK Partili bir belediye ile Ankara çok daha rahat çalışacaktır” diye konuştu.

 

“UTANMADAN DEDİLER Kİ; ‘BAKANIN DANIŞMAN OLDUĞU BİR FİRMA VAR”

200 bin ton patatesin Gümrük Vergisi alınmadan ithalatı konusunda yankılar sürerken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patatesin ana üretim merkezlerinden biri olan Ödemiş’te ithalatın nedenlerini sıraladı. Tarım Kredi Yem’in Ödemiş OSB’deki Yem Katkı Tesisi temel atma törenindeki konuşmasında bu konuya değinen Pakdemirli şunları söyledi:  “Eğer Türkiye’de patatesi 15 kişi biliyor deseniz bir tanesi benimdir. Ama bugün Karsa ve Erzurum’u birbirinden ayıramayan bir genel başkan hanımefendi diyor ki; ‘Patates ekimini yasakladınız. Patates ekimini yasakladığımız yok. Patates ekimi ancak karantina alanları ilan edilirse oralarda yasak edilir. Ama o alanlarda da başka ürünler dikilebilir. Patates ekimini Türkiye’de yasakladınız diyecek kadar bilgisizler. Aslında bilgisiz değiller de sadece bize çamur atmaya çalışıyorlar. Bir kuyruklu yalan bunu söyledi. Şimdi de diyorlar ki ‘Sen yasakladın, şimdi de patates ithal ediyorsun’. Şimdi patateste hasat gecikecek gibi gözüküyor.

 

“İTHALAT ÜRETİCİNİN HASAT TARİHİNE KALMADAN BİTECEK”

Türkiye’nin bir 15-20 günlük patatese ihtiyacı olabilir. Bunun için emniyet stoğu gerekebilir diye patatese bir kota tanımladık. 20 Nisan’da bitecek şekilde. Üreticinin hasat tarihine kalmadan bitecek tüketicimizi de spekülatif fiyatlardan koruyacak şekilde bir kota koyduk. Bir de utanmadan dediler ki; ‘Bu bakanın danışman olduğu bir firma var, bu patates ithalatını da o yapacak’. Ödemiş’te herkes bilir ki sofralık patatesle endüstriyel, dondurulmuş patates farklıdır. Bunu bilemeyecek kadar cahiller veya daha da kötüsü bize ‘Çamur at izi kalsın’ yapıyorlar. Tabi ki çamur at izi kalsın yapıyorlar. Şahsım ve bakanlığım üzerinden Hükümet’i yıpratıp biz sanki üreticiyi hiç düşünmeyen bir iktidarmışız gibi davranıyorlar. Ama bunun böyle olmadığını üreticimiz biliyor, Ödemişli biliyor” diye konuştu.

 

“ÖDEMİŞ’E 17 YILDA 500 MİLYON LİRA HİBE VERİLDİ”

“Ödemiş’e son 17 yılda 500 milyon tarımsal hibe vermişiz, Ödemiş de bize ülkesine üç misli tarımsal hasılasını artırmış. 2,5 milyar lira tarımsal hasılası var. Ben 81 ili dolaşıyorum, birçok ilimizin tarımsal hasılası Ödemiş’in yanından geçemiyor. Bu çok güzel. Bu yeterli mi; hayır. Her alanda Ödemiş birinciliğe layık” diyen Pakdemirli, Türkiye’nin ilk süs bitkileri tarımsal ihtisas organize sanayi bölgesini Ödemiş’in Bozcayaka Mahallesi’nde hayata geçireceklerini açıkladı. Süs bitkileri organize sanayi bölgesinde kurulacak 60 serada 2000 kişinin istihdam edileceğini belirten Pakdemirli, orman köylüsünün de destekleneceğini sözlerine ekledi.

 

“İSTER İSTEMEZ BİR AYRILIK GAYRILIK OLUYOR”

Pakdemirli, yerel yönetimlerle merkezi hükümetin uyumunun önemine de değinerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bakan olduğu ilk günlerde kendisine dosyalarla başvurduğunu, ancak geride kalan 8 ayda bir daha gelen gidenin olmadığını ifade etti.

Pakdemirli, “Yerel yönetimle merkezi hükümetin uyumlu olduğu yerlerde netice her zaman daha iyi oluyor. AK Partili bir belediye ile Ankara çok daha rahat çalışacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Başkası da olsa çalışırız bunda bir şey yok. En nihayetinde vatandaşa hizmet değil mi? İster istemez bir ayrılık gayrılık oluyor, ister istemez bir çekinme oluyor. Ben eminim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız AK Partili olsa 88 defa Büyükşehir Başkanımız bana gelirdi. Bu anlamda yerelle genelin uyum içinde çalışması için yerel iktidarla genel iktidarın aynı olmasında fayda var” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ve Cumhur İttifakı Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez’i de sahneye çağırarak, “1 Nisan’dan sonra Münir Bezmez’in emrindeyim” diye konuştu.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”