Advert
Advert

O tesise Bakan incelemesi

O tesise Bakan incelemesi
O tesise Bakan incelemesi Küçük Menderes
Bu içerik 738 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes havzasında giderek düşen yeraltı su seviyelerini yeniden yükseltmek için Tire’nin Gökçen Mahallesi yakınlarında oluşturulan Suni Yeraltı Suyu Besleme Tesisi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin incelemesinden geçti.

Bir dizi temel atma ve toplantı için Küçük Menderes havzasına gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tire’de Eğridere vasıtasıyla gelen 15 milyon metreküp suyu yeraltına süzdürülmesini hedefleyen projeyi de inceledi.

Türkiye’de bir ilk olarak hazırlıklarına 2015 yılında başlanan projede bu yılın da yağışlı geçmesiyle havuzların tamamen dolduğu ve göleti andırdığı Gökçen’deki 400 bin metrekarelik alanı inceleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın da eşlik etti. DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, tesisin çalışma şekli ve biriken su miktarı konusunda Bakan Pakdemirli’ye bilgi verdi.

Türkiye’de ilk kez denenen projede 15 milyon metreküp suyun yeraltında depolanarak sondaj kuyuları vasıtasıyla 2 bin hektar alanın sulanması, sondaj kuyularının elektrik tüketimlerinin azaltılması hedefleniyor.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”