Advert
Advert
Advert

Soyer’den Kiraz’da “kırsal kalkınma” buluşması

“İZMİR'İ KOOPERATİFLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ”

Soyer’den Kiraz’da “kırsal kalkınma” buluşması
Soyer’den Kiraz’da “kırsal kalkınma” buluşması Küçük Menderes
Bu içerik 620 kez okundu.
Advert

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer seçim çalışmaları çerçevesinde geldiği Kiraz’da vatandaşlara kırsal kalkınma projelerini anlattı.

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, Kiraz yolunda Kaymakçı’da vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Kaymakçı’da seçim otobüsünden vatandaşlara seslenen Soyer, üreticiye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği desteğin daha da artacağını söyledi.

Kiraz’da Mahsul Pazarı’nda halka seslenen Soyer’e İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılarından İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar eşlik etti. Soyer miting öncesi Kiraz sokaklarını Millet İttifakı İYİ Parti Kiraz Belediye Başkan Adayı Mehmet Emin Avşar ile birlikte adımladı. İstiklal Mahallesi Yeni Sokak’ta İYİ Parti’nin seçim bürosunu açtı.

Mahsul Pazarı’ndaki mitingde konuşan İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu “Bugün burada millet ittifakının ruhundan kaynaklanan gücü Kiraz dan başlayarak İzmir e doğru bir ışık süzmesi gibi yaymak üzere bir araya geldik. Bu ittifakı Cumhuriyet Halk Partililer ile İyi Parti yapmadı. Bu ittifakı millet istedi, siz emrettiniz biz gerçekleştirdik. Bu nedenle bu ittifakın ruhunun yaşatılması da en az bizler kadar sizlerin de sorumluluğunda olan bir husustur” dedi.

Millet İttifakı İYİ Parti Kiraz Belediye Başkan Adayı Mehmet Emin Avşar da Kiraz’da artık işsiz gencimiz kalmayacak. Gençlerimizin çalışacağı iş alanları oluşturacağız” dedi.

 

“KOCAOĞLU’NUN BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDECEĞİZ”

Millet İttifakı CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, İzmir'in kırsal kalkınmanın başkenti olacağını kaydetti. Soyer şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bıraktığı yerden devam edeceğiz. Hiç kuşkunuz olmasın. İzmir köklü bir kent. Bu kökler Menderes'ten, Bakırçay'dan ve Gediz havzalarından besleniyor. İzmir çok güçlü bir ağaç. Biz yeni filizler, yeni dallar belirleyeceğiz. Biz hayatınızı iyileştirmeye geliyoruz. Tüm İzmirlileri sağlıklı gıda ile buluşturmak için. Biz buna 'yerelde kalkınma' diyoruz. İzmir'i kooperatifler şehri yapacağız"

 

MANDALİNA ÖRNEĞİNİ VERDİ

Soyer, “Yerel tohumlar için merkezler kuracağız. Alım garantili tohum üretimini başlatacağız. Yerli tohum takas şenliklerini büyüteceğiz. Kadim tarım ürünlerine destek vereceğiz. Dağ köylerinde doğanın katkısıyla kendi kendine yetişen ürünler var. Tarım ürünleri işleme tesisleri kuracağız. Tarıma katma değer sağlamak zorundayız. Tarım ürünü artık tek başına tarım ürünü kalarak, değerinin karşılığını bulamıyor. Mutlaka işlemek gerekiyor. Seferihisar'da mandalina sadece ağaçtan toplanıp, satılıyordu. Biz bunu geliştirdik. O kadar çok yan ürün yaptık ki. Gazozunu, marmelatını, kolonyasını, şarabını, likörünü, esansını, hepsini yaptık. Kuruttuk. 20 yıldır 50 kuruş ile 1 lira arasında satılıyordu. Şu anda 1 kilogramını 6,6 TL'den satıyoruz. Bütün tarım ürünleri için bu çalışmayı yapmak zorundayız. Tarım ürününü mutlaka sanayi ürününe dönüştürmek zorundayız. Patent çalışmalarını yapmak zorundayız ve yapacağız. Biz artık bu topraklarda ürettiğimiz ürüne çırak çıkmayacağız. İspanya, İtalya'nınkinden çok daha güçlü bir şekilde, dünyaya biz satacağız. İhracatı mutlaka bu ürünlerle buluşturacağız.

 

“HALK ET, HALK EKMEK, HALK GIDA”

Kiraz da, Beydağ da iyi olacak. Biz hayatınızı iyileştirmeye geliyoruz kardeşim. Mezbahalar yapacağız. Verimli çalışmayanları, verimli hale getireceğiz. Hayvan üreticisi, iki baş hayvanını kesecek, parasının tamamını yola veriyor. Et entegre tesislerimiz ilçelerde olacak. İzmirliyi “Halk Et, Halk Ekmek, Halk Gıda, Halk Balık” ile buluşturacağız. Üreticimiz üretecek, tüketicimiz sağlıklı, temiz gıdaya kavuşacak.

İzmir’in arka sıralarındakiler, sağlıklı ve ucuz gıdaya sizin ürünlerinizle ulaşacak. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunu organize edeceğiz. Esnafla birlikte çalışacağız. Alım garantili buğday, zeytin, süt ürünleri ile yapacağız. Aziz Kocaoğlu'nun 'Süt Kuzusu Projesi'yle şu an 135 bin aileye süt gidiyor. Bunu 250 bin aileye çıkaracağız. Bu sayıyı her gün yükselteceğiz. Köylerin ekonomisini kalkındıracağız. Bütün dünyada tarım aynı zamanda bir turizm aracıdır. İnsanlar dünyanın her yerinden gelir, tarım arazilerinde ürünün nasıl yetiştiğini görmek ister. Oradaki lezzetlerden tatmak ister. Mümkünse o köyde konaklamak ister. Biz bunu niye yapmıyoruz? Olağanüstü iklim, birbirinden güzel köylerimiz var. Turisti niye buraya getiremiyoruz? Bunlar kader değil. Başka bir tarım, turizm mümkün.

 

“ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Ben bu nedenle siyaset yapıyorum. Potansiyelimiz çok güçlü. Biz bunları kullanmıyorsak bu bizim kaderimiz değil. Başkası mümkün. Köylerimizi turizmle buluşturacağız. Türkiye'nin her yerinden insanlar İzmir'in köylerine gelecek. Siz ürününüzü satmak için uğraşmayacaksınız, onlar alacak” diye konuştu.

Hiçbir üreticiyi mağdur etmeyeceklerini dile getiren Soyer, “Sizler yeter ki üretin, bizler sizin ürettiğiniz ürünleri alacağız. Onun için hiçbir üreticiyi asla mağdur etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!