Advert
Advert

DSİ’nin Küçük Menderes yatırımlarını anlattı

DSİ’nin Küçük Menderes yatırımlarını anlattı
DSİ’nin Küçük Menderes yatırımlarını anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, son 16 yılda İzmir ve ilçelerinde 28 baraj, 8 gölet inşa edip nehirleri ıslah ettiklerini belirterek Küçük Menderes havzasında devam eden yatırımlar hakkında bilgi verdi. Aydın, Beydağ Sulaması çerçevesinde bugüne dek 120 bin 500 dekar arazinin sulamaya açıldığını bildirirken bu projenin tamamlanacağı tarih konusunda bilgi vermedi.

 

“BARAJLARIN EN ÖNEMLİSİ ÖDEMİŞ BEYDAĞ BARAJI”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) İzmir iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiğini söyleyen Aydın,  “Bu barajların en önemlilerinden biri Ödemiş Beydağ Barajıdır. Küçük Menderes Nehri üzerinde inşa ettiğimiz Beydağ Barajından sağlanacak su ile 196.500 dekar araziyi sulamaya açacağız. Şu ana kadar toplam 120.500 dekarlık kısmını sulamaya açtık.

Hizmete alınan diğer önemli barajlardan ikisi de Yortanlı ve Çaltıkoru Barajlarıdır. 2011 yılında hizmete aldığımız bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanmış ve 112.410 dekar münbit arazi sulanmaktadır” dedi.

 

BEYDAĞ SULAMASI’NIN BİTİŞ TARİHİ KONUSUNDA BİLGİ YOK

Aydın, çalışmalarına 2010 yılında başlanan ve 2014 yılında tamamlanacağı söylense de 2019 yılında çalışmaları sağ sahilde devam eden Beydağ Sulama Projesi ve arazi toplulaştırmalarının ne zaman tamamlanacağına dair bilgi vermedi.

“Su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. İzmir’de kalkınmayı hızlandıracak, İzmir’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 13 baraj daha inşa ediyoruz” diyen Aydın şöyle devam etti: “İnşaatı devam eden barajlardan biri 102 metre yüksekliğinde olan 13.330 dekar araziyi sulayacak ve aynı zamanda Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesine içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Yiğitler Barajıdır. Diğer bir baraj da takriben 15.000 dekar araziyi sulayacak ve Ödemiş ilçesinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Ödemiş Rahmanlar Barajıdır”

 

57 BİN DEKAR DAHA SULAMAYA AÇILACAK

İzmir deyince akla geniş ve bereketli topraklar geldiğini ifade eden Aydın, “Biz de bu bereketli topraklara bereket katmak için çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 524.670 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 403 milyon TL ilave zirai gelir sağladık. Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 57.030 dekar münbit arazi daha sulamaya açılacak” dedi.

 

“FETREK ÇAYI 50 YILLIK TALEP İDİ”

İzmir’in bir başka probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu açıklayan Aydın, “Bu kapsamda İzmir’de 94 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; İzmir şehir merkezi, 84 meskûn mahal ve 113.280 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

Bunlarla birlikte Torbalı ilçe sınırları içerisinden geçen Fetrek Çayı’nın ıslahı ile alakalı bölge halkının 50 yıllık talepleri doğrultusunda çalışmalara başladık. Fetrek çayı ıslahı kapsamında, yatak talveg düzenlemesi, sedde imalatı ve tahkimat çalışmaları yapılarak çay yatağı ıslah edilecek, rekreasyon alanları kazandırılacaktır. 22 bin metrelik güzergâh boyunca ıslahı devam eden Fetrek çayının, kontrolsüz malzeme alımı sonucu oluşan oyulmaların düzenlenmesine yönelik hazırlanan projede Torbalı ilçesi, Karakuyu ve Çaybaşı köylerinin taşkınlardan korunması amaçlanıyor. Islah projesi çerçevesinde mesire alanları da yapılacak. Dere üzerine tarihi köprüler yapılacak. Taş tahkimatlarıyla muhteşem bir rekreasyon alanı oluşturulacaktır.

 

“EFES’E, 2.500 YIL SONRA YENİDEN DENİZ GELİYOR”

Diğer taraftan Efes’e açılacak Antik Kanal projesinin 1. Etabının inşaat ihalesi 19 Ekim 2017’de yapılarak çalışmalara başlanmıştır. UNESCO Dünya mirası listesinde de yer alan Efes Antik Kentinin ününe ün katacak bu proje tamamlandığında deniz çıkışındaki yapının yapılarak malzeme hareketinin kanala girişi önlenecek ve toplam 6 bin 130 metre uzunluğundaki kanal ile Efes Antik Kenti’ne deniz yolu vasıtasıyla ulaşım sağlanacaktır” dedi. Aydın, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”