Advert
Advert
Advert

Bakan Pakdemirli'den bölgeye müjdeler

BİR DİZİ AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENLERİ İÇİN BÖLGEYE GELEN PAKDEMİRLİ, TORBALI'DA "TARIMIN KAPTANI YUVANA HOŞGELDİN" PANKARTLARI İLE KARŞILANDI

Bakan Pakdemirli'den bölgeye müjdeler
Bakan Pakdemirli'den bölgeye müjdeler Küçük Menderes
Bu içerik 882 kez okundu.
Advert

Torbalı'dan girip Beydağ'dan çıktı. Bir dizi açılış ve temel atma törenleri için bölgeye gelen Pakdemirli, vatandaşlara müjdeli haberler verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölge ziyaretine Torbalı'dan başladı. Pakdemirli "Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza desteklerimizi sürdürüp Torbalı’da yıllık 6 milyon adet fidan üreteceğiz. Fetrek’teki çalışmalarımızı Selçuk’a kadar uzatıp, 2. etap çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Torbalı’da partililerle biraraya geldi. Metropolis Otel’de düzenlenen kahvaltıya AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin ve muhtarlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Torbalı için kapısını ne zaman çaldıysak sağ olsun bizleri geri çevirmedi. Kendisi de bir Torbalılı olan Bakanımızın bizlere bazı müjdelerle geldi, kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi.

Torbalı’da yerel ve genel iktidarın el ele verdiğini belirten AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "Bakanımız İzmir’imizin, Torbalı’mızın sorunlarını bizden daha iyi biliyor. Torbalı’da yerel ve genel iktidar olarak el ele verip çalışıyoruz. Son 5 yılda ilçemize 500 Trilyon hizmet kazandırdık. Şimdi 31 Mart öncesi yine önemli bir eşikteyiz. İnşallah sizlerin de desteği ile bir dönem daha Torbalı’ya Adnan Yaşar Görmez’le hizmet etmeye devam edeceğiz. Torbalı’da Adnan başkan, Ankara’da bizler ve sayın bakanımızın desteği ile ilçemize çok daha büyük hizmetler, yatırımlar kazandıracağız" dedi.

 

"SİZLER EMREDECEKSİNİZ, BİZLER YAPACAĞIZ"

Görevinden dolayı Torbalı’ya yeterince gelemediğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Torbalı’dan bazen uzak kalıyoruz, hemen gözümde tütüyor; çünkü hayatımın en güzel vakitleri Torbalı’da geçti. Torbalılı vatandaşlarımız çok şanslılar; Ankara’da benim gibi bir bakanları var, Atilla Kaya gibi bir vekilleri var, Adnan Yaşar Görmez gibi efsane bir belediye başkanları da var; ne isteyelim. Ben de takip ediyorum. Son 5 yıldır Torbalı’mız çok önemli hizmetler, yatırımlar alıyor. Adnan başkan hem Ankara’da, hem Torbalı’da yoğun mesai harcıyor. İnşallah önümüzdeki dönem de sizler emredeceksiniz, bizler Adnan başkanla beraber yapacağız" şeklinde konuştu.

Üreticinin girdi maliyetlerinin arttığını belirten Bakan Pakdemirli, "AK Parti hükümeti olarak her zaman çiftçimizin, üreticimizin yanında olduk. Destek ve teşviklerimizi artırarak, üretimi desteklemeye devam edeceğiz. Bizler diğerleri gibi lafla değil, ürettiğimiz hizmetlerle karşınızdayız. Bir Torbalılı olarak, sizlerle beraber çiftçilik yapan bir kardeşiniz olarak Ankara’da her zaman sizlerin hizmetindeyim" diye aktardı.

 

"SELÇUK’A KADAR UZATIP, 2. ETAP ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"

Torbalı’ya müjdeler veren Bakan Pakdemirli, "Taşkesik’te bir Besi Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Bu bölgede aynı zamanda et işleme tesisi, yem tesisi ve biyogaz tesisi de olacak. Çakırbeyli Sulama Göleti için çalışmalarımızı başlattık. Bölgedeki üretime can suyu olacak. Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza desteklerimizi sürdürüp Torbalı’da yıllık 6 milyon adet fidan üreteceğiz. Fetrek’teki çalışmalarımızı Selçuk’a kadar uzatıp, 2. etap çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Belediye Başkanımız Adnan Yaşar Görmez’in bizden iki adet köprü ve taş tasnif talebi var, onun da talimatını hemen veriyorum. Fetrek’teki gibi bir çalışmanın benzerini Moskof Çayı’nda da yapacağız. Orman Fidanlı’ğımıza ait bir arazinin  güzel bir Hükümet Konağı ve ilçemize yakışır büyüklükte bir cami yapımı için tahsisini sağlayacağız" şeklinde ifade etti.

 

TİRE'DE YEM FABRİKASININ TEMELİNİ ATTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Torbalı ilçesindeki programından sonra Tire Yem Fabrikası'nın temel atma töreni için Tire Organize Sanayi Bölgesi'ne gitti. AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Tarım Kredi Kooperatifi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Cumhur İttifakı'nın AK Parti Tire Belediye Başkan Adayı Selman İçelli, muhtarlar, kooperatif ve birlik temsilcileri ile çiftçiler de törene katıldı. Türkiye'nin Tarım Kredi Kooperatifi bünyesindeki 12'nci yem fabrikası olacak tesis, yaklaşık 60 milyon liraya mal olacak. Toplam 300 günde tamamlanacak fabrikada saatte 40 ton, yılda ise 250 bin ton karma yem üretilecek.

Törende konuşma yapan Bakan Pakdemirli, Türk tarımında Tarım Kredi Kooperatiflerinin iyi bir örnek olduğunu ifade etti. Tire ve Ödemiş'te iki ayrı fabrikanın temelini aynı gün attıklarını belirten Pakdemirli, iktidar olarak son 10 yılda İzmir'e 67 milyar liralık yatırım yaptıklarını kaydetti. Tarım ve besicilik alanında Tire'ye 430 milyon lira hibe verdiklerini söyleyen Pakdemirli, "Anadolu'da birçok kent, Tire kadar tarımsal hasılaya sahip değil. Ama Tire daha iyisini hak ediyor" dedi. Daha sonra, yem fabrikasının temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

ÖDEMİŞ'TE İLK TEMEL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ödemiş OSB'de yapılan temel atma töreninde de "Tarımsal ürünlerin işlenmesi, bu tarz sanayi bölgeleri son derece önemli. Sanayi bölgelerinde hayvanlar otlamamalı, fabrika bacaları tütmeli." dedi.

Ödemiş OSB'de yapılacak yem katkı malzemeleri tesisi temel atma törenine katılan Pakdemirli, hayal edilen modern tesislerin AK Parti döneminde birer birer hayata geçtiğini, Ödemiş'teki temelini attıkları tesisin de çok önemli olduğunu söyledi.

Pakdemirli, "Tarımsal ürünlerin işlenmesi, bu tarz sanayi bölgeleri son derece önemli. Sanayi bölgelerinde hayvanlar otlamamalı, fabrika bacaları tütmeli. Bu yatırımı da çok anlamlı kabul ediyorum. 180 milyon liralık devasa bir yatırım. 750 kişiye de iş imkanı sağlayacak. Ödemiş’e tesisimiz hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Ödemiş için kestanenin güzel bir ürün olduğunu anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Ama kestaneye marka olarak Bursa sahip çıkıyor. Yeni dönemde kestaneye yeni anlamlar ekleyerek Ödemiş’ten pazarlamamız lazım. Aslında her konuda ürünlere bir anlam yüklemek lazım, ürünleri işlemek lazım, işlenmiş haliyle üreticimize daha fazla katma değer getirecek şekilde satmamız lazım.”

Bakan Pakdemirli, anaç koyun keçi desteği kapsamında 540 milyon destekleme ödemesini mart ayı sonunda gerçekleştireceklerini belirterek, koyunculukta sürü büyütme projesine başlayacaklarını ve dişi kuzularını damızlığa ayıran üreticilere dişi kuzu başına 100 lira destek vereceklerini kaydetti.

Patatesin de Ödemiş için önem taşıdığını vurgulayan Pakdemirli, patates hasadının gecikecek olması nedeniyle ithalat kotası tanımlamalarının farklı yönlere çekildiğine değindi.

Ödemiş’te tarıma dayalı ihtisas süs bitkileri organize sanayi bölgesi kuracaklarını kaydeden Pakdemirli, bu alanda 60 sera işletmesinin yer alacağını ve 2 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Torbalı ve Tire'de Ak Parti adaylarına oy isteyen Bakan Pakdemirli, Ödemiş'in 2014'ten bu yana AK Parti belediyeciliğiyle tanıştığını, 31 Mart seçimlerinde de bunun devam etmesi gerektiğini belirterek, AK Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez'e destek istedi.

Yapılan duanın ardından temel atma töreni gerçekleştirildi.

İHA - Başar Uçar - Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!