Advert
Advert

Ödemiş OSB’de ilk temeli Bakan Pakdemirli atacak

Ödemiş OSB’de ilk temeli Bakan Pakdemirli atacak
Ödemiş OSB’de ilk temeli Bakan Pakdemirli atacak Küçük Menderes
Bu içerik 574 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in 25 yıldır beklediği Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk fabrika temeli Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nin kuracağı Yem Katkı Malzemeleri Tesisi için bugün atılacak. Temel atma törenine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli katılacak.

Ödemiş’e yaklaşık 20 kilometre mesafede Kiraz yolu üzerinde yer alan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 1994 yılında başlayan serüvende ilk temel bugün atılacak.  Geçtiğimiz Aralık ayında Ödemişli bir bitkisel ürünler üretim tesisinin ruhsatının kesilmesinin ardından bugün de Tarım Kredi Yem için yem katkı malzemeleri tesisinin temeli atılacak.

Ödemiş’teki ilk fabrikanın temelini patates ithalatıyla ilgili tartışmaların odağında olan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli atacak. Saat 14.30’da Ödemiş OSB alanında düzenlenecek törenle Ödemiş’in yıllardır beklediği ilk fabrikanın temeli atılacak.

 

BADEM: “FABRİKADA 200 KİŞİ ÇALIŞACAK”

temel atma töreninin Ödemiş için tarihi bir gün olacağını belirten ve Ödemişlileri törene davet eden Belediye Başkanı Mahmut Badem, “ Bölge ekonomisine katkı sağlayacak olan OSB’de ilk fabrikanın temelini atacağız. Hükümetimizin desteği ile altyapı ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamladığımız OSB’de ilk fabrikanın temelinin de Bakanlığımız desteği ile atılacak olmasından mutluluk duyuyoruz. Ödemiş'te yapılacak tesis 40 milyon dolarlık bir  yatırım. 70 dönümlük arazi üzerine kurulacak tesiste 200 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Hayata geçirilecek projede yem katkı malzemeleri ve süt  fabrikası tesisleri kurulacak. Böylece Ödemiş, hayvan yemi üretimi konusunda, ileri teknoloji bir tesise sahip olmakla birlikte, önemli bir atılım gerçekleştirmiş olacak” dedi.

 

ÖDEMİŞ OSB’NİN 25 YILLIK SERÜVENİ

1994 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yatırım programına alınan kuruluş protokolü 12 Nisan 2000 tarihinde hazırlanan Ödemiş OSB’de Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) yüzde 70, dönemin İl Özel İdaresi’nin yüzde 14, Ödemiş Ticaret Odası’nın yüzde 8, dönemin Kaymakçı Belediyesi’nin yüzde 8 payları bulunuyordu. 3 Ekim 2001 tarihinde dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun adı verilse de kısa sürede yeniden Ödemiş OSB olarak anılmaya başladı.

 

21 YIL SESSİZLİK SÜRDÜ

Yıllarca “İneklerin otladığı OSB” olarak basında yer alan Ödemiş OSB zaman zaman gündeme gelse de somut adım 2015 yılında atılabildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yatırım programına alınan Ödemiş OSB’de su, kanalizasyon ve çevre altyapısı için kontak çevrildi. Aynı yıl İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) desteğiyle enerji altyapısı için çalışmalara başlandı. 2018 yılına kadar devam eden süreçte Ödemiş OSB’de altyapı hazırlıkları tamamlandı.

 

KURA ÇEKİMİ DE YAPILDI

Ödemiş OSB’de 2015 yılından itibaren aşama kaydedilmesiyle birlikte parseller de büyük ilgi gördü. Aynı zamanda Ödemiş OSB’nin de yönetim kurulu başkanı olan Mahmut Badem, sık sık parsellerin tamamına talip olduğunu, başka yatırımcıların da sırada beklediğini dile getiren açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz Eylül ayında da Ödemiş OSB’de bulunan 45 parselden 27’si yatırımcılara kura çekimi ile verildi. Bugün atılacak temel ile 25 yıllık serüven de önemli bir viraj daha dönülmüş olacak.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”