Advert
Advert
Advert

İstiridye mantarında sahne Ödemiş’in

BÜYÜKŞEHİR KURS DESTEĞİ VERECEK, ÖDEMİŞLİ KADINLAR MANTAR ÜRETECEK

İstiridye mantarında sahne Ödemiş’in
İstiridye mantarında sahne Ödemiş’in Küçük Menderes
Bu içerik 230 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kiraz’da üretici kadınlara verdiği destekle adını duyuran istiridye mantarının üretimi Küçük Menderes havzasında giderek yaygınlaşıyor. Kiraz ve Bayındır’ın ardından Ödemiş’te de istiridye mantarı yetiştiriciliği kursu için çalışma başlatılacak.

İçerdiği besin değerleriyle fiyatı el yakan ete alternatif olarak gösterilen istiridye mantarının üretimi için Ödemiş’te de İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çalışma başlatılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Şube Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü öncülüğünde istiridye mantarının yanı sıra kadınlardan gelecek talebe göre arıcılık, ipekböcekçiliği gibi üretim alanlarında da kurs açılacak. İstiridye mantarı yetiştiriciliği önümüzdeki pazartesi günü başlayacak. Sertifikalı üretici olmak isteyenler 25 Mart’a kadar bu kursa katılabilecekler.

 

KURS ÇALIŞMALARI BU HAFTA BAŞLIYOR

Kiraz’da kadınların kurduğu kooperatifle adını duyuran istiridye mantarı yetiştiriciliğiyle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Gökçe Başkaya katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Gökçe Başkaya, istiridye mantarının yanı sıra Ödemişli kadınlardan gelecek taleplere göre farklı üretim alanlarında da kurs açabileceklerini hedeflerinin kırsal kalkınmada kadınların desteğini sağlamak ve kadınların meslek edinmesi olduğunu vurguladı.

 

KİRAZ VE BAYINDIR’DAN SONRA ŞİMDİ DE ÖDEMİŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener de “İzmir Büyükşehir Belediyemizin başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun öncülüğünde sürdürdüğü yerelde kalkınma projeleri arasında üretici kadınlarımıza yönelik destek programları da yer alıyor. Daha önce Kiraz’da kurulan kooperatif ile çok sayıda kadın üreticimiz istiridye mantarı yetiştirerek ev ekonomilerine katkı sunup üretimi daha da güçlendirdi. Üretim tesisine de destek sağlayıp daha iyi şartlarda üretimin öncüsü oldu. Daha sonra istiridye mantarıyla ilgili Bayındır’da ve Beydağ’da da çalışmalar başladı. Şimdi de Ödemiş’te ve çevre mahallelerde başvuru yapan kadınlarımız için İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde başta mantar yetiştiriciliği kursu olmak üzere çeşitli dallarda kurslar başlıyor. Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu'nun kırsala verdiği desteklerin bir parçası olan bu eğitimler aracılığı ile Ödemişli kadınlarımız çeşitli alanlarda eğitimlerini aldıktan sonra üretime başlayacaklar.

İstiridye mantarında ilk kurs çalışması 18 Mart 2019 Pazartesi günü yapılacak. Kursiyer olmak isteyenler 25 Mart 2019 gününe kadar katılabilecekler. Kurs sonunda başarılı olan üretici kadınlarımızın bir araya getirilmesi ve alım konusunda da çeşitli adımlar atılacak. Kursiyerlerimize şimdiden başarılar diliyoruz” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!