Advert
Advert
Advert

Boşnak dernekleri Ödemiş'te toplandı

TÜRKİYE BOSNA HERSEK KÜLTÜR DERNEKLERİNİN BAŞKANLIĞINA ADAYLIK ÖNSEÇİMİ ÖDEMİŞ’TE YAPILDI

Boşnak dernekleri Ödemiş'te toplandı
Boşnak dernekleri Ödemiş'te toplandı Küçük Menderes
Bu içerik 514 kez okundu.
Advert

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu'nun başkanlık seçimi ön çalışması yoğun katılımlı yemekli buluşma Ödemiş’in Zeytinlik Mahallesinde Gölland tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya Dünya Göçmenleri Birliği Türkiye Boşnak temsilcisi Hasan Şehoviç, Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu başkanı Ergün Erkap olmak üzere Türkiye genelindeki Bosna Hersek Kültür Dernekleri Başkanları ve bazı yönetim kurulu üyeleri katıldılar.

Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu toplantısı yoklama, açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Federasyon, 14 Nisan 2019’da yapılacak 8. Olağan genel kurulu da gündem maddeleri arasında yer aldı.

Ödemiş Boşnak Sancak Balkan Kültür Dostluk Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şener Yurdakul yaptığı konuşmada “Derneğimizin ev sahipliğinde yapılan bu buluşmada sizlerle mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Yurdakul şunları söyledi: “Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun yönetim, denetim, disiplin ve danışma kurulumuzun çok değerli üyeleri ile katılımlarıyla bizleri onurlandıran değerli misafirlerimiz. Yeterli çoğunluğumuz vardır. Federasyonumuzun yönetim kurulu toplantısını açıyorum. Bizim atalarımız gibi kendisi de bir göçmen olan Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ülkemizin kurtuluşu, birliği ve beraberliği için canlarını feda eden şehitlerimiz ve gazilerimiz ile Bosna Hersek Cumhuriyetinin Kurucusu Bilge Kral Merhum AlıjaIzet Begovic ile Bosna Hersek’te yaşanan soylarımda hayatlarını kaybeden şehit soydaşlarımız için ayrıca federasyonumuzun unutulmaz kurucu önderlerimizden Allah’ın rahmetine kavuşmuş olan Erdem Özkan, Fevzi Arazlı, Nail Akbaba, Fehim Didin, Salih Akbağ, Alaatin Akgül ve Eşref Temiz’i şükran ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, cümlesine Allah’tan rahmet diliyorum.“

Türkiye Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak da şunları kaydetti:

“ Ödemiş Balkan Boşnak Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin ev sahipliğinde Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun yönetim kurulu toplantısını yaptık. Türkiye Bosna Hersek Federasyonu 2003 yılında kurulmuş buğu federasyona bağlı 18 dernekle çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca da Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuz Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliğinin de üyesi ve onun yönetim kurulunda da görev alıyoruz. 6 Nisan 1992'den sonra Bosna Hersek'te dört yıl devam eden soykırım sırasında Bosna Hersek'ten 1 milyon 300 bin Boşnak soydaşım dünyanın 26 ülkesine, 5 kıtasına yayılmış bulunuyor. Bu 5 kıtaya yayılmış olan soydaşlarımız bulundukları ülkelerde dernekler kurmuşlar ve orada o derneklerle birleşerek Norveç dernekleri birliği, İsveç Boşnakları Birliği, Danimarka Boşnakları birliği adlarıyla oralarda da birlikler kurmuşlar bu birliklerde ülkeleri adına 26 ülke Dünya Hersek Göçmenleri Birliğinin üyesi bizde Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu olarak oraların üyesiyiz. Biz yönetim kurulu toplantılarımızı federasyona üye derneklerimizin bulunduğu şehirlerde yapıyoruz. Önümüzdeki 14 Nisanda Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun 9'uncu olağan genel kurulu yapılacak. Bu genel kurulda yeni bir yönetim kurulu, yeni bir başkan seçilecek federasyonda uygulanan sistemde Türkiye Bosna Hersek Kültür Derneklerinde her başkan 1 dönem görev yapıyor. Dönüşümlü olarak sırayla dernekler bu başkanlığı sürdürerek çalışmalarını yapıyor. Güzel bir atmosferde güzel bir ortamda aday olan 3 arkadaşımızın projelerini ve kendilerinin düşüncülerini burada dinledik. Ön seçim çalışmaları tamamlandı.”

Ön seçim toplantısına  Ak parti Ödemiş Belediye Başkan adayı Münir Bezmez, CHP’li Ödemiş Belediye Başkan adayı Mehmet Eriş de katıldılar. Katılımcılara Türkiye Bosna Hersek fahri Başkonsolosu Baysak tarafından Bosna Hersek Kültür derneklerinin flamaları hediye edildi. 

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı