Advert
Advert
Advert

Patateste ithalat üreticiyi tedirgin etti

Patateste ithalat üreticiyi tedirgin etti
Patateste ithalat üreticiyi tedirgin etti Küçük Menderes
Bu içerik 1015 kez okundu.
Advert

Son günlerde pazarlardaki etiket fiyatı 5 lirayı bulan patatesle ilgili 200 bin tonluk ithalat kararı patates üretiminin önemli merkezi Ödemiş’te üreticiyi tedirgin etti. Üreticiler, ithalat gibi geçici adımlar yerine maliyeti azaltacak, üreticiyi destekleyecek adımlar atılması gerektiğini dile getirdi. Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım da köşe yazısında patates ithalatının İran, Kazakistan veya Mısır'dan yapılacağını öne sürdü.

 

İTHALAT YERİNE MALİYETİN AZALTILMASI GEREK

Ege Bölgesi’nin coğrafi işarete sahip patates üretim merkezi Ödemiş’te 200 bin ton patates ithalatı için Gümrük Vergisi’nin sıfırlanması yönünde Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yankıları sürüyor.

Üreticiler 2010’lu yıllarla birlikte üreticinin arka arkaya zarar ettiği hasatlar ve yükselen maliyetler nedeniyle patatesten uzaklaştığına dikkati çekerek, ithalat seslerinin hem tedirginlik yarattığını hem de yaşanan sıkıntılara çözüm olamayacağını vurguladı. İthalat yerine patates üreticisinin maliyetlerini azaltıcı, üretimi destekleyici politikaların uygulanması gerektiğini söylüyor.

 

“ÜRETİCİ KAZANAMIYOR”

20 Nisan’a kadar devam edecek patates ithalatında sıfır Gümrük Vergisi uygulamasının bölgede olumlu karşılanmadığını dile getiren üreticilerden Özgür Deveci, “Sadece Ödemiş’te değil Adana’da da, Datça’da da bir tedirginlik söz konusu. Zaten zor şartlarda üretim yapılıyor. Fiyatlar tüketiciye yüksek gelse de üretici de uçuşa geçen maliyetler nedeniyle zaten kazanamıyor. Üzerine bir de ithalat söylemleri 1 yıl kazansa 3-5 yıl zarar eden patates üreticisini tedirgin etmiştir. Elbette ithalat kelimesi geçer geçmez fiyatlar da bir düşüş olmuştur ama bunun tezgahlara nasıl yansıyacağı henüz kestirilemiyor.

 

“ÇÖZÜM İTHALAT DEĞİL”

Nisan ayının 10’unda 15’inde söküm yapmaya hazırlanan üretici ithal ürünle karşı karşıya kalacak. Şu anda Ahrandı tepesine çıkın bakın her yer elyaf örtü. Çünkü gerek anlaşmalı gerekse de şahsi olarak bahar patatesinde yoğun bir ekim oldu. İthal ürün ile bir yarış gibi bir durum olursa üretici yine zarar edecek. Bu işin çözümü ithalat olamaz. Her sıkışıklıkta ithalata gidilirse patates ekimi daha da azalır. Üreticimiz zaten yüksek maliyetlere katlanıp ürünün para etmemesi yüzünden ekimden vazgeçmeye başladı. Bir de üzerine ithalat gelirse tıpkı hayvancılıkta olduğu gibi patates üretiminde de kriz daha da büyür.

Bu sıkıntıdan çıkmanın yolu ithalat yerine üreticinin maliyetini azaltacak desteklemelerden geçiyor. Üreticimiz doğru politikalarla desteklenirse bırakın ülke ihtiyacını bölge ülkelerinin ihtiyacını karşılayacak üretimi yapar. Ama böyle giderse ekim alanları her geçen yıl azalır” diye konuştu.

 

YILDIRIM’DAN ÖNEMLİ İDDİALAR!

Ödemiş’te de kafalarda soru işaretleri oluşturan patates ithalatı konusunda Dünya Gazetesi’nin tarım ve hayvancılık yazarı Ali Ekber Yıldırım 12 Mart 2019 tarihli yazısında ise çarpıcı iddialara yer verdi.

İşte Yıldırım’ın “Patates ithalatı İran, Kazakistan veya Mısır'dan yapılacak” başlıklı yazısı:

“Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 200 bin ton patatese sıfır gümrükle ithalat izni verilmesi, patatesin nereden ithal edileceği sorusunu gündeme getirdi. Patates tohumu üreten ve ticaretini yapanlar şu anda ithalatın yapılacağı 3 ülke olduğunu söylüyor; İran, Kazakistan ve Mısır.

 

SEKTÖR "ŞOK" OLDU, İTHALATA GEREK YOK

Patates ithalatına ihtiyaç olmadığını belirten sektör temsilcileri, şunları söylüyor: "Kararnameyi Resmi Gazete'de görünce şok olduk. Şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok. Bize hiç kimse ithalatla ilgili bilgi vermedi. Görüşümüzü de soran olmadı. Geçen hafta Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bürokratları Niğde'deydi. Birlikte toplantı yaptık. İthalatın konusu geçmedi. Bakan Pakdemirli ve bürokratlarının da bundan haberi olmadığına inanıyoruz. Bakanımıza geçen hafta anlattık. Şu anda patateste ürün temini ile ilgili bir sorun yok. Aşırı fiyat artışı da yok. Yılbaşından bu yana 200 kuruş artıyor sonra tekrar düşüyor. Bu sabah kararnameyi görünce şok olduk. Bazı iddialar var. Ülke genelinde binlerce mağazası olan bir market zincirinin tedarikçisi için bu kararın alındığı yönünde. Elimizde kanıt olmadığı için net olarak söyleyemiyoruz. Ama görünen o ki adrese teslim bir kararname olmuş."

 

İTHALAT 3 ÜLKEDEN YAPILABİLİR

Şu anda dünyada patates ithal edilecek pek fazla ülke yok. Soğan ithal ettiğimiz İran, patates ithalatı için de en cazip ülke olarak görünüyor. İran'da patatesin tonu Türk Lirası olarak 1200 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Kazakistan'da da benzer bir fiyat var. Mısır'da ise tonu 450-500 dolar seviyesinde. Mısır'dan almak pek akıl karı değil. Fakat bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

 

İTHAL PATATES TOHUM OLURSA ÜLKE TARIMI BİTER

Patates sektörü temsilcileri en büyük endişelerinin ithal edilecek patatesin tohumluk olarak kullanılması olduğunu belirterek, "Şu anda Türkiye'de patates hastalığı nedeniyle 25 ilde karantina uygulanıyor. Geçen sene biliyorsunuz Gürcistan bizden patates ithalatını yasakladı. Çünkü buradan Gürcistan'a ihraç edilen patatesler tohumluk olarak kullanıldı ve hastalık yayıldı. Şimdi aynı riskle karşı karşıyayız. Ucuza ithal edilecek patates tohumluk olarak satılırsa topraklarımıza hastalık bulaştırmış oluruz. Topraklarımızı yani geleceğimizi kaybederiz" görüşünü dile getiriyor.

 

BAKAN TARAFTAR PATATESİ İLE UĞRAŞIRKEN KARARNAME ÇIKTI

Sektör temsilcilerinin iddiasına göre patateste ithalat kararnamesinden son ana kadar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve bürokratların haberi olmadı. Kararname Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Geçen hafta Niğde'de "Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı"na katılan Bekir Pakdemirli, ayrıca Niğde'de yerli tohum çalışmalarının yürütüldüğü Patates Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinde "Taraftar patatesler yakın zamanda piyasaya çıkacak" başlığı ile 4 Mart 2019'da verilen haberde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin tohumda kendi kendine yeterliliği sağlamak durumunda olduğunu belirterek, "Bu hastalıklardan tamamen ari, çok yakın zamanda piyasaya çıkacak yerli patates çeşitlerimiz de var. Artık yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerimiz de piyasaya çıkabilecek" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı temaslar için gittiği Niğde'de yerli tohum çalışmalarının yürütüldüğü Patates Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Bakan Pakdemirli tesiste incelemelerde bulanarak Müdür Uğur Pırlak'tan brifing aldı. Burada üretilen renkli patateslerden hazırlanan cipslerin tadına bakan Pakdemirli, laboratuvarları gezerek serada hasat yaptı.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdemirli, enstitünün başarılı çalışmalara imza attığına dikkati çekti.

Türkiye'nin, tohumda kendi kendine yeterliliği sağlamak durumunda olduğunu bildiren Bakan Pakdemirli, "Burada patateste çok önemli bir yeniliğe bugün itibarıyla imza atmış bulunuyoruz. Bölgede bazı yasaklı, ekemediğimiz alanlar bulunuyor. Bölgede siğil gibi hastalıklar da var. Bu hastalıklardan tamamen ari, çok yakın zamanda piyasaya çıkacak yerli patates çeşitlerimiz de var. Bunlar Türkiye'nin toplam üretimini artıracak girişimlerdir" ifadelerini kullandı.

 

TARAFTAR PATATESİ Mİ İTHAL PATATES Mİ?

Bakan Pakdemirli, enstitüde üretilen renkli patateslere işaret ederek şunları kaydetti: ‘Bugün aynı zamanda renkli patateslerimizi de gördük. Artık yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerimiz de piyasaya çıkabilecek. Türkiye patateste tabii ki önemli bir ülke, 4-4,5 milyon ton üretimi ve tüketimiyle dünyada birçok zamanda ilk 10'a giren bir ülke. Dünyada ortalama 35 kilogram patates tüketilirken Türkiye'de aşağı yukarı 50 kilogram patates tüketiliyor. Bu anlamda da patates tüketen bir ülke olarak kendi tohumumuza sahip olursak, yurt dışına tohumla ilgili paraları da göndermemiş olacağız. Katma değer, yerli ve milli olarak cebimizde kalmış olacak.’

Özetle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli renkli, taraftar patateslerle uğraşırken birileri 200 bin ton patates ithalatı için kararname hazırlamış. Gerçi haberi olsa ne olurdu?”

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!