Advert
Advert
Advert

İstiklal Marşı'na coşkulu anma

İMTAL'DEN 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI

İstiklal Marşı'na coşkulu anma
İstiklal Marşı'na coşkulu anma Küçük Menderes
Bu içerik 237 kez okundu.
Advert

Ödemiş'te 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve şair Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi. Ödemiş İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin (İMTAL) hazırladığı program Ödemiş Belediye Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Törene, Ödemiş İlçe Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Ödemiş Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, olmak üzere çeşitli kamu kurum ve bazı okulların müdürleri ve eğitimciler ile öğrenciler katıldı.

Edebiyat öğretmenleri Şenay Uşaklı ve Saadet Bilir'in sunuculuğunu yaptığı program kapsamında, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitler için beden eğitimi öğretmeni Abdullah Sezer komutasında saygı duruşu yapıldı. İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Nazmi Eker yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ödemiş İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nazmi Eker gerçekleştirdi. Eker, İstiklal Marşı'nın kabulü sürecini anlattıktan sonra şunları söyledi:

“Mehmet Akif ince kişiliğe sahip biridir. Akif detaylarda gizli, derin bir insandır. Ömrünün son 3 yılını Kuran-ı Kerim tefsirine adamış bu isim kadar yaşadığı dönemde Kuran'ın mealini yazabilecek başka bir zat yok der alimler. Ankara gibi soğuk bir memlekette kış ayını paltosuz geçirmiş, yağmurlu, karlı günlerde arkadaşı Baytar Şefik'in muşambasını giyerek idare etmiş olan Akif, fakirlik içindeyken almamıştır 500 lira ödülü. Son günlerini İstanbul Beyoğlu'ndaki evinde geçiren Akif'i görmeye gelen arkadaşlarına İstiklal Marşı için 'O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben dahi yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim millete karşı en büyük hediyem budur' demiştir"

Program kapsamında, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arası düzenlenen İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuma yarışmasında birinci olan Ödemiş Zafer İlkokulu öğrencilerinden Elif Nar Sevgi İstiklal Marşını bir kez daha okudu.

Kaymakam Dayıoğlu, Sevgi’nin ödülünü marşı okuduktan sonra takdim etti. Ortaokullar arasındaki yarışmada da Ödemiş Ortaokulundan Mediha Şahin birinci oldu. Şahin de ödül töreninin ardından İstiklal Marşı'nı okudu.

Ödemiş 80.Yıl İlkokulundan Alperen Şimşek, Mustafa Ayşe Yanbastı Ortaokulundan Beyza Mayacı ve Ödemiş Özel Dünya Ortokulundan Nehir Çobanoğlu ikinci olurken, Ödemiş 50. Yıl Ortaokulundan Mesut Efe Şentürk, Hatipoğlu Mustafa Erdem İlkokulundan Elif Girgin de üçüncülük aldılar.

Ödemiş Zeytinlik Sebahattin Şenocak İlkokulundan Yunus Emre Öncel de mansiyon aldı.

Tören, Ersoy'u tahıtan sunum ile devam etti.  Şiirlerin ardından “Küfe“ adlı manzum hikaye canlandırıldıktan sonra İstiklal Marşının oratoryosu okundu.

Program bitiminde, Kaymakam Dayıoğlu ve beraberindeki protokol programı hazırlayan Ödemiş İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle hatıra fotografı çektirdi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!