Advert
Advert

Ödemişli dağcılar Sart'ta yürüdü

EFE DAĞCILIK TARİHİN AYAK İZİNDE SARDES ANTİK KENTİ’NDE YÜRÜDÜ

Ödemişli dağcılar Sart'ta yürüdü
Ödemişli dağcılar Sart'ta yürüdü Küçük Menderes
Bu içerik 475 kez okundu.
Advert

Ödemiş Efe Dağcılık; hafta sonunda bir zamanlar altın ülke olarak anılan Lidya uygarlığının başkenti Sardes Antik Kenti’nde kültür yürüyüşü gerçekleştirdi.

Efe Dağcılık Ödemiş Belediyespor Kulübü Dağcılık Kolunun hafta sonunda yaptığı Salihli Sardes Antik Kenti kültür yürüyüşü ile ilgili gazetemize bilgi veren Efe Dağcılık Başkanı Mümtaz Saygı şunları söyledi: “Efe Dağcılık- Ödemiş Belediyespor Kulübü Dağcılık Kolu olarak hafta sonunda bir zamanlar altın ülke olarak anılan Lidya uygarlığının başkenti Salihli Sart’ta bulunan Sardes  Antik Kenti’ne kültür ve doğa yürüyüşü gerçekleştirdik.

Sardes Manisa´nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) uygarlığına başkentlik yapmış antik kentin adıdır. Meles adlı bir kral tarafından kurulmuştur. Sardes, tarihte paranın ilk basıldığı yerdir. Ayrıca tarihteki ünlü Kral Yolu'nun başlangıcıdır. Sart kasabasında Batı Anadolu’nun 7 tapınağından biri olan Artemis Tapınağı da yer almaktadır. 1075 yıllarında Selçuklu Türkleri Sardes´i aldılar. O günden sonra da Sart diye anılmaya başlanıldı. Sart 1098 yılında Haçlıların desteği ile Bizans´ın eline geçti ise de 1313 yılında Germiyanoğulları´nın komutanı Aydın Bey tarafından kesin olarak Türk egemenliği altına alındı. Sardes Antik Kenti Lidya, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma tarihi kalıntıları mutlaka görmelisiniz. Karun kadar zengin deyiminde adı geçen Karun Lidya devletinin son Kralı Croesos burada yaşamıştır."

Tarihin ayak izinde Sart Antik Kenti´ne doğa ve kültür yürüyüşü yapan Efe Dağcılar, tarihin gizli kalmış yerlerinde dolaşarak güzel bir hafta sonu geçirdiler.

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”